191 Maatregelen bij den vijand tegen het breken van de sauvegarden enz. werden zooveel mogelijk tegengegaan, o. a. door het „Placaet „van 27 Februari 1593 waerschouw ende vermaningetegens de pla- „caten ende bevelen onlanghs in Brabant, ter ordonnantie van grave „Pieter Ernst van Mansfelt, hem dragende als Stadthouder, gouver neur ende capiteyn-generaal van de Nederlanden, uytgegeven, gepu- „bliceert ende ten deele gheexecuteertop 't breecken van de Quartieren „ende sauvegarden" (G-. P. B. II 6). AANTEEKENING N°. 3 (bladz. 9). Res. S. G. 16 April 1589, kennisgeving, dat een plakkaat zal worden uitgevaardigd, verklarende de Bergverkoopers voor schelmen en ver raders. Res. S. G. 17 April 1589. Plakkaat gearresteerd. G. P. B. I, 418 (17 April 1589). Placaet, waer bij de eerloose, eer vergeten schelmen, rebellen ende verraders, gouverneur, capiteynen, „bevelhebberen, officieren, ruyteren ende soldaten, in de stede van Geer- „truydenberge gelegen hebbendeschandelijcken ende verradelijcken handel „in het verkoopen ende overleveren der voorsz. stede van Geertruyden- „berge aen den Hartogh van Parma, verhaelt, hare verdiende straffe „ghedecreteert, ende een yegelijck vermaant wort, van het noodighlijck „debvoir bij den Hooghgebooren Prince Maurits, ghebooren Prince van „Orangien, etc. als Gouverneur ende Capiteijn-Generael van Hollandtetc. „eensamentlijck van de Heeren Staten-Generael der Yereenigde Neder landen, tot behoudenisse van de voornoemde stede, volgende hare „respective opgheleijde ampten ende plicht gedaen, niet anders als wel- „eerlijck ende behoorlijck te spreecken of te schrijven, op de peynen „daer inne begrepen". Res. R. v. St. 6 Mei 1589. Aan enkelen werd pardon verleend, o. a. aan drie busschieters. Anderen, waaronder de latere generaal sir Francis Yere, werden later van de lijst geschrapt. G. P. B. I, 427 (1 October 1589). „Placaet, waer bij geordonneert „ende gestatueert isdat met alle de Luyden van oirloge ende andere „Persoonen, van wat Natie ofte qualiteit die syn, die bevonden ende „achterhaelt worden in compagnie ofte geselschap van de Verraders „Schelmen ende Rebellen vau Geertruydenberge geen quartier gehouden „dan dat de selve ghetracteerd sullen worden als de voorsz. verraders „rebellen ende schelmen, nae breeder inhouden van den voorgaenden „Placate". N°. 2602 Archief Holland (Algemeen Rijksarchief) bevat stukken over de Bergverkoopers, waarbij o. a. „Den nyen Liedeken op de wijze van „den slach van Vranckrijck", door hen gesongen.

NIMH | 1913 | | pagina 215