196 Rorris op eigen gezag orders zond aan de betrokken kapiteins. De Staten protesteerden hiertegen en herinnerden de kapiteins aan de door hen afgelegden eed. Sir Francis Vere achtte zich reeds van het bevel over het secours ontslagen, toen eene oplossing volgde (1). Den lSden Maart verklaarde generaal Norris, dat in plaats van de gevraagde soldaten eene nieuwe afdeeling, wel gewapend, uit Engeland zou over komen; de Staten-G-eneraal gaven nu toestemming tot vertrek naar Frankrijk van 5 compagnieën van het secours en 5 compagnieën uit de assurantie-steden, te samen 2000 man, zoodra de nieuwe afdeeling zou zijn aangekomen (2). AANTEEKENING N°. 9 (bladz. 19). behalve zegt Duyck „nog eenige gedevaliseerdenende „absenten ofte vuytgesonden onder Sleyer Balen Putlis Pauls Bax, „l'Espini ende anderen leggende". De in den tekst laatstgenoemde 4 vanen, zoomede het regiment van sir Francis Yere, behoorden tot het Engelsche secours. Duyck vervolgt: „Men soude eenichsins mogen „verwonderenwaeromme 't voetvolck nu sterker bevonden werdt dan „op den XXIIen deser, maer den geenen die verstaet hoe seer een tocht „swacker is als een reveueom de meenichte van de moeskoppers roovers, vrijbuiters) ende achterblijvers, ofte te laet commers wille, „dieen sal hem daer van niet verwonderen, ende aengaende de paerden, „syn daeromme meerder, omdat sij mette paarden van den viantbecommen „ettelijcke compagnien geheel versterckt hebben, in vougen dat indien „d'absenten present waeren geweest men soude bevonden hebben over „de 1600 paerden. In somma is ons geheele leger desen dach noch sterck „bevondensoe te paerde als te voet omtrent 8480 mannenmaer indei „waerheyt wel 12000 met soutelaers, vrouwen ende jongens". AANTEEKENING N°. 10 (bladz. 20). Terwijl Prins Maurits Steenwijk belegerde, vernam hij den wensch van koningin Elisabeth om nog 14 compagnieën en 1 vaan ruiters, te samen 2000 man, naar Frankrijk te zenden (Res. S. G. 8 Juni 1592). De vordering bleek nader te bestaan in 17 compagnieën, 2500 man: 10 compagnieën, welke zich onder sir Francis Yere bij Prins Maurits bevonden6 compagnieën uit Bergen-op-Zoom en 1 compagnie uit Ostende. De koningin wilde Frankrijk met 6000 man steunen. Prins Maurits was juist van plan om het beleg voor Coevorden te slaan, zoodat het vertrek der Engelschen uit het leger hem zeer ongelegen kwam. Sir (1) Res. S. G. 13, 14, 16 on 18 Februari 1591, (2) Res. S, G. 18-20 Maart 1591.

NIMH | 1913 | | pagina 220