hadden twisten plaats tusschen Friezen en Franschen, die ontscheepten om hunne verschillen aan land uit te vechten. Met groote moeite ge lukte 't aan graaf George Everhakd van Solms om hen te scheiden. De onkosten van schieten en graven werden in begin Mei geraamd op 70 a 80.000, welk bedrag volgens de voorwaarden van overgave, ten goede kwam, tot afbetaling der achterstallige Spaansche soldij. Emanuel van Meteren zegt in zijn 22ste boek, dat tijdens de overgave de soldaten van Sint-Andries „zeer naeckt ende qualyck gekleet" waren, waarin spoedig voorzien werd, meest door kleeding van buffelleêr. Het geld voor de 125.000 carolus-guldens werd gevonden uit de penningen van Frankrijk schuld van koning Hendrik IV en van Duitschland als ver goeding van onkosten door de evangelische vorsten. (Seer. Res. S. G. 25 Maart 1600). G. P. B. II, 398, dd. 8 Mei 1600 bevat de „Articulen ende condisien, „geaccordeert by Syne Exellentie aan de officieren ende soldaten van 't „fort van Sint-Andries". Verschillende stukken met kaarten dienaangaande bevinden zich in het archief van Holland N°. 2604 Litt. d (Algemeen Rijks archief). Zie voorts Res. S. G. 9 en 10 Mei 1600. Over het regiment Walen in Statendienstzie Hoofdstuk III. De in dienst der Vereenigde Provinciën getreden soldaten werden bij gevangen neming door den vijand op gelijke wijze behandeld als de Bergverkoopers o. a. werd de kapitein Jan Gilson, in Februari 1603 buiten Ostende krijgsgevangen gemaakt, opgehangen. (Philippe Fleming „Belegeringhe der stadt Oostende", bladzijde 331.) AANTEEKENING N°. 41 (bladz. 56). A. Staatsche troepen, bestemd voor den tocht naar Vlaanderen. Het voetvolk was verdeeld in drie afdeelingen lste afdeeling, onder graaf Ernst Casimir van Nassau, samengesteld uit: zijn regiment Duitschers14 compagnieën, het regiment Schotten van kolonel William Edmond12 het regiment Zeeuwenonder Jean Piron 7 het regiment Zeeuwen, onder Jhr. Karel van der Noot,7 2de afdeeling onder graaf George Everhard van Solms samengesteld uit: het regiment Franschen van Odet de la Noue, onder den luitenant-kolonel Guillaume de Hallot heer van Dommarville14 220

NIMH | 1913 | | pagina 244