Franschen van Leonid as de Bethune 10 van jhr. Diederik van Dorth 7 van jhr. van Loon7 227 Regiment Walen van Daniel de Hertaing, heer van Marquette10vendelen.. 1103mannen. Garde (Prins Maurits, graaf Filips van Ho- henlohe Olivier van den Tympel en jhr. Karel van Wijngaerden 4 141 vendelen18842 mannen. Onder het regiment Friezen waren gerekend de compagnieën van de graven Willem Lodewijk en Hendrik Frederik van Nassau, beide onder bevel van jhr. Caspar van Ewssum. De garde stond onder bevel van 's prinsen luitenant Nicolaas van Randerode van der Aa. De vaan en het vendel van graaf Filips van Hohenlohe, zoomede een vaan Duitschers, maakten den tocht niet mede. AANTEEKENING N°. 47 (bladz. 70). Res. S. G. en Res. H. 19 September 1602. G. P. B. II, 509: „Arti- „culen geaccordeert aan den gouverneur, officieren ende gemeene sol daten der stadt Grave", dd. 19 September 1602. G. P. B. II, 602: „Poincten ende Articulen van reconciliatie, over gegeven aen Syn Excellentie by de Burgeren der Stadt Grave" dd. 28 September 1602Antonio Gonzales del Veldo was gouverneur van Grave. Prins Maurits kwam op die wijze als pandheer van Grave en het land van Cuyk weer in het bezit zijner inkomsten. Gedurende het beleg ontving Prins Maurits in zijn legerplaats een bezoek van afgezanten van den koning van Atjeh. Tot andere hooge bezoekers behoorde ook Joachim Ernst, markgraaf van Brandenburg, broeder van keurvorst Albert III Frederik „een „Joncheer van 19 jaren, maer aireede soe vet ende dick, dat hij ge schapen was een uytnemende vet mensche te sullen werden". Hij kwam den 27sten Juli in het legerbezocht daarna Ostende en werd door de Staten-Generaal vereerd met een gouden keten, ter waarde van 1200, waaraan een gouden medaille, voorstellende de verovering van Grave en het vergaan der Spaansche galeien (Res. S. G. 10 October 1602). Deze meerendeels door Frederik de Spinola uitgeruste vaartuigen waren in het begin van October door stormweer overvallengedeeltelijk gestrand, gedeeltelijk door Nederlandsche oorlogsschepen overzeild. In een gevecht op 26 Mei 1603 voor Sluis, waarbij 's vijands galeien de nederlaag leden tegenover de Zeeuwsche schepen onder den vice-ad- miraal Joos de Moor, sneuvelde Frederik de Spinola. .1217 677 670 637

NIMH | 1913 | | pagina 251