228 AANTEEKENING N°. 48 (bladz. 70). Pieter van der Burght ruiter van de compagnie van du Boys, bracht te 's-Gravenhage het eerste bericht, dat nabij Maastricht door zeven benden van ordonnantie 5 standaards en 4 a 500 paarden waren buit gemaakt; hij ontving een „bodebrood" van 100; de volgende bode, 15 (Res. S. G. 11 October 1602). Simon Bode, Aert van Geel, Hu isrecht Gerritsz. en Jan Thonis van den Bosch ruiters van de vanen te Breda, die 3 guidons en 1 vaan van de benden van ordonnantie be machtigd hadden en overbrachten, kregen elk eene belooning van £100 en samen 100 voor vertering (Res. S. G. 14 October 1602). Willem van Heijst ruiter van ritmeester Paul Bacx en een ongenoemde ruiter vermeesterden de guidons der benden van ordonnantie van Charles de Croy prins van Chimay en hertog van Aerschotvan graaf Charles Bona venture de Longueval, graaf van Bucquoy-, waarvoor elk een beloo ning van 125 kreeg (Res. S. G. 15 October 1602). Jan van Puffelyck ontving voor den zevenden guidon van de .benden van ordonnantie eene belooning van 125 (Res. S. G. 23 October 1602). Al deze ruiters waren Hollanders. De veroverde zegeteekenen werden opgehangen „op „die Sale" de Grafelijke Zaal op het Binnenhof in den Haag (Res. S. G. 24 October 1602). De benden van ordonnantie, sinds het bewind van den hertog van Al va niet meer alle op voet van oorlog, werden in 1602 gesteld onder het opperbevel van den 22-jarigen Charles Alexandre de Croy, graaf van Pontenoy, en Jean de Havrech, heer van Presle. De 15 benden hadden tot chef a. Charles de Croy, prins van Chimay en hertog van Aerschot; b. Pieter Ernst, graaf van Mansfeld; c. Filips Willem, prins van Oranje (sinds 1594 opvolger van wijlen Filips van Egmond, prins van Gaveren); d. Charles de Ligne, prins en graaf van Arenberg; e. Eustache de Croy, graaf van Roeulx; f. Charles Philippe de Croy, markies van Havré; g. Prins Lamoral de Ligne, graaf van Fauquemberghe; h. Philippe de Croy, heer van Molembaix, graaf van Solre; i. Florent, graaf van Berlaymont; k. Jacques Philippe de Gand, gezegd Vilain, graaf van Isenghien, baron van Rassenghien; l. Graaf Frederik van den Berg; m. Robert de Ligne, baron van Barbangon n. Charles Bonaventura de Longueval, graaf van Bucquoy; o. Charles de Gavre, graaf van Beaurieux; p. Charles Alexandre de Croy, graaf van Fontenoy (sinds 1599 op volger van den in 1571 overleden Floris de Montmorency, baron van Moniigny).

NIMH | 1913 | | pagina 252