232 Voor transportgeld van Fransche-, Engelsche- en Schotsche recruten werd uitgetrokken 8 voor eiken soldaat, voor de Zwitsers 9. De kapiteins, die hunne recruten trokken uit Nederland en Duitschland (be halve Oldenburg, Bremen, Emden en Munster), kregen per man twee rijksdaalders (Res. R. v. St. 17 December 1605). De Staten-Generaal gaven blijken van ontevredenheid over de ver scheidenheid van bewapening bij eenzelfde compagnie (muskettenspiessen en roers); terwijl aanvankelijk dienaangaande slechts bij enkele compag nieën eenvormigheid bestond, werd deze pas in het begin der 18e eeuw algemeen doorgevoerd. Het gelijktijdige bevel over compagnieën te paard en te voet was een euvel, dat het leger der Republiek doorgaande bleef aankleven: mede, dat officieren en ruiters hunne compagnieën te velde niet konden volgen (Res. S. G-. 1020 December 1605). Andere afwijkingen van gegeven orders werden als volgt geregeld. De recruten moesten zijn „goede ende volkomen Mans, bequaem tot sulcke „wapenen, daer op die worde aengenomen, behoorlycken gewapent na „de ordre ende placaten daer op gemaeckt, oock met haer zijd-geweer, „ende de musquettiers met hare furquettenen dat sy de selve musquetten „sullen hebben te voeren (niet soo als men verstaet dat sy die na haer „gemack afgekort hebben) maer op hare volkomen lengte van 4 roeden „voeten, ende schietende kogels van 12 in 't pondt; ende dat oock geene „jongens ofte oudachtighe personen eenighsints gepasseert" (op de monstering) „ofte voor goedt aenghenomen sullen worden; gelijck mede „voortaen niet geleden en sullen werden onder de compagnien de knechts „ofte jongens van de collonels, die men verstaet de selve op haer trac- „tement collonelle te moeten houden Aan de ritmeesters werd gelast: Uwe onderhebbende compagnie „ruijters tot haren volkomen- getale terstont en tegens den voorsz. tijdt „te verstercken, ende die te rusten ende te monteren, soo met paerden „als met wapenen, alles volgens de ordre laetstelyck daer op gemaeckt, „ende de selve uwe compagnie van tijdt tot tijdt alsoo te onderhouden, „op poene van datelyck te sullen worden gereduceert, daer op de com missarissen (overmids de groote grove fouten ende schadelycke inbreucken „die sigh soo langer soo meer ontdecken) wederom van nieuws sal „expresselyck bevolen worden, de ordre daer op ghemaeckt wel scherpelijck „en praeciselijck te onderhouden, ende de poenen te executeren en doen „executeren; ende onder anderen mede voortaen geensints onder de „compagnien te passeren de knechten van de corporaals der ruyterije, „ofte van andere oude ruyters, alsoo men expresselyck ordonneert, dat „voortaen alle corporaels ende ruijters, alleenlijck sullen wesen meesters „ofte eenspannigerselck met sijn paerdt alleen ende vorder niet (Res. S. G. ibid, en Res. H. 28 December 1605).

NIMH | 1913 | | pagina 256