235 Na terugkeer in Juni in het vaderland volgde dd. 1 September een tweede tocht naar genoemde wateren, waar Reinier Claesz. in October bij St. "Vincent zijn schip in de lucht deed vliegen om niet in 'svijands handen te vallen. Reeds vóór den terugkomst van Ambrosius de Spinola uit Spanje was ook de oorlog te land, hoewel op kleine schaal, hervat. O. a. had Güilielmo Verduöo, bastaard van don Francisco, zich op 14 Maart meester gemaakt van Brede voort, welke plaats zeven dagen later werd teruggewonnen door den ritmeester Hasse Brun, wiens vaan daarheen was opgerukt met een opgezeten infanterist achter eiken ruiter. Graaf Frederik van den Berg beproefde op 12 Juni vruchteloos een aanslag op Sluis. AANTEEKENING N°. 58 (bladz. 84). De bezetting van Grol behoorde tot het regiment van den overste Fuchs. De Staten-Generaal gaven bevel om de weerspannigen te straffen. Tegen kapitein Hans Frederik Bouclé (of Bouclin), die ont weken was, werd een „proces tot straffe in deszelfs effigie" geopend. Tot verontschuldiging mocht dienen, dat het regiment geen behoorlijke betafing had ontvangen; onderscheid viel evenwel te maken tusschen weerspannigheid in gewone omstandigheden en tegenover den vijand. (Res. S. G. 18, 22, 23, 28 en 29 Augustus, 4 en 7 September, 14 en 16 October, 16 November, 2, 11 en 21 December 1606.) AANTEEKENING N°. 59 (bladz. 85). Nadat deze muitende troepen bij Hamont uit elkaar waren gejaagd, trok een afdeeling nu weder „Esquadron" genaamd ter sterkte van ongeveer 300 ruiters en 250 soldaten, naar Hoogstraten; vervolgens naar Ter Heijde. „Electo" en „Oonsiglio" sloten met den gouverneur vaii Breda een verdrag, waarbij zij beloofden de omliggende plaatsen te vrijwaren tegen alle „foules, excursien ende contributien" (Res. S. G. 19, 23 October, Res. H. 31 October8 November 1606). De'muiters zouden, wanneer zij andere kwartieren betrokken, op hun verzoek door de Staten-Generaal geholpen worden met krijgsvolk, twee stukken ge schut, 8 a 10.000 ponden buskruit, lont en lood, wapenen voor 200man enz. (Res. S. G. 24, 27 en 30 October, 2, 3, 6 en 8 November 1606). Weldra had eene verzoening plaats, waarbij deaartshertog hun de stad Diest afstond om deze tot de afrekening van het verschuldigde te bezetten; met den gouverneur van Breda kwamen zij overeen om den stilstand van wapenen tot 18 December te handhaven (Res. H. 5 en 8 December en Res. S. G. 12 December 1606). Het „Esquadron" hield zich hieraandoch in het Luikschezoomede elders, werd door muitende

NIMH | 1913 | | pagina 259