6 later moest blijven ontzien, oefende zij grooten invloed uit op het staats leven van de Republiek. Het jaar 1589 bracht Frankrijk in nauwe aanraking met Engeland en Nederland. Koning Hendrik III had zich, tot groote ergernis van de Liguemet Hendkik van Navakke verbonden tegen Hendrik de Guise. Een dweepzieke monnik deed op 1 Augustus 1589 een moordaanslag op den koning, waaraan deze den volgenden dag bezweek (1). Spanje ver klaarde nu den oorlog aan den koning van Navarre om zijn troons beklimming in Frankrijk te beletten. De hertog van Parma moest met een leger naar Frankrijk oprukken tot ondersteuning van de Ligue, doch kon niet beletten dat de koning van Navarre den Franschen troon besteeg (2). Na bovenstaande staatkundige uiteenzetting keeren wij naar het jaar 1588 terug om de zaken van het leger na te gaan. B. HET LEGER ONDER TWEE STADHOUDERS. De ongelukkige toestand van het leger viel te wijten, behalve aan het wanbestuur van Leicester aan het slechte beheer der geldmiddelen beter gezegd aan het gemis van een algemeene schatkist, waarin de bij dragen der provinciën geregeld gestort werden en waaruit de bevoegde autoriteiten op grond van wettige bepalingen het noodige konden putten. De troepen werden niet naar eenzelfde maatstaf betaald. In den gunstigsten toestand verkeerden in dit opzicht dit bleef zoo ge durende het bestaan der Republiek de op Holland gerepartieerde troepen de anderen hadden meestal de grootste moeite om aan geld te komen. Yoor gerepartieerde, doch door het betrokken gewest geweigerde of „gedifficulteerde"zoomede voor de ongerepartieerde troepen moesten de Staten-Generaal of de Raad van State de noodige gelden vinden, hetgeen steeds met groote bezwaren gepaard ging. Het gevolg was dikwerf dat dergelijke slecht of in het geheel niet betaalde compag- (1) Door omwisseling der letters van de woorden „frère Jacques Clement" den naam van den moordenaar werd samengesteld„c'est l'enfer qui m'a créé". (2) Met medewerking van Spanje werd de kardinaal van Bourbon uitgeroepen, als Karel Xtot koning van Frankrijk (21 November 1589). Te vergeefsEen Karel X zou over Frankrijk eerst van 1824 tot 1830 regeeren. Het lag in de bedoeling van koning Filips II om de kroon te verwerven voor zijne dochter Isabella Clara Eugenia, die in 1598 met haar gemaal Albertus van Oostenrijk Souvereine zou worden van de Nederland- sche gewesten. Zulks verbitterde vele aanhangers van Guise, hetgeen niet anders dan ten voordeele kon zijn voor koning Hendrik IV. Deze ging 25 Juli 1593 over tot het R. K. geloof en werd 27 Februari 1594 te Chartres gekroond; Parijs opende den 22sten Maart d. a. v. hare poorten voor hem. Bij het edict van Nantes (13 April 1598) verleende Hendrik IV aan de Hugenoten, zijne vroegere geloofsgenootenvrijheid van godsdienst uitoefening. Hendrik IV, geboren 13 December 1553, sedert 1562 koning van Neder-Navarre en in 1589 koning van Frankrijk, werd 13 Mei 1610 vermoord door Francois Ravaillac.

NIMH | 1913 | | pagina 30