de graaf zal, tot beleid van den oorlog, geassisteerd worden door eenige gecommiteerden uit Friesland en Groningen; d. de veroverde plaatsen blijven aan de provinciën, waarin zij ge legen zijn; e. de overschietende ruitersknechten en geschut verzamelen op Voorn (1); f. tot misleiding van den vijand zal het gerucht worden verspreid, dat het voornemen bestaat om het beleg te slaan voor Grave of 's-Hertogenboschook dat 3000 man uit Frankrijk, 4000 man uit Duitschland en eenige Engelschen worden verwacht; g. het uit Frankrijk terugverwachte krijgsvolk en het regiment Stolberg zullen, na in den eed te zijn genomen, aan den oorlog deelnemen. In de maand Februari namelijk was graaf Filips van Nassau met 10 vendelen Nederlanders en 10 vendelen Schotten naar Frankrijk ge zonden tot jondersteuning van koning Hendrik IV (2). In Augustus hier te lande zijnde teruggekomenwerd dit krijgsvolk in September bij het leger te velde gevoegd. Voor de eerste maal tijdens het bestaan der Republiek was een betrekkelijk aanzienlijke macht voor geruimen tijd ver over de grenzen des lands gezonden. Prins Maurits liet den lSden Juli in het leger vóór Steenwijk een groote revue houden over het voetvolk: te dezer gelegenheid voor de eerste maal ingedeeld in bataljons, volgens voorstel van graaf Willem Lodewijk van Nassau (3). De 21 vendelen Friezen waren ingedeeld in 3 bataljons sterk respectievelijk 950, 925 en 750 man, te zamen2625; het 4de bataljon werd gevormd door 10 vendelen Engelschen, ter sterkte van1030 het 5de, door 9 vendelen van het Noord-Hollandsche regiment, onder jhr. Arent van Duyvenvoorde1040; het 6de, door 7 vendelen van het Utrechtsche regiment, onder jhr. Arent van Groene velt700; en het 7de, door 5 vendelen van het Hollandsche regiment, onder Floris van Brederode500 te zamen ongeveer 5875 man, waarbij niet gerekend waren eenige ge kwetsten en anderen in verschillende diensten. De door koningin Elisabeth voor een tocht naar Frankrijk ontboden Engelschen bleven voorloopig te Zwolle. Met de regimenten van Brederode en Duyvenvoorde, elk van 9 ven delen, 14 vanen en 3 halve kartouwen, trok Prins Maurits den 27sten 23 (1) Voorn, voormalig eiland tusschen den Bommelerwaard en het Land tusschen Maas- en-Waal, was behalve door de Waal en de Maas ook ingesloten door twee kanalen, welke de beide rivieren vereenigden. (2) Zie Bijlage N°. VIII. (3) Zie Aanteekening N°. 13.

NIMH | 1913 | | pagina 47