Juli naar Ootmarsum, hetwelk drie dagen later aan hem overging (1). Gedurende het beleg sneuvelde de meester-generaal der artillerie Charles de Levinheer van Famarswiens betrekking als zoodanig voorloopig open bleef. Na afloop dezer operatie voegde Prins Maurits zich bij graaf Willem Lodewijk, die inmiddels het beleg voor Coevorden had geslagen. Laatstgenoemde was op 23 Juli met 22 vendelen Friezen, ingedeeld in 3 regimentenhet Utrechtsche regiment van 9 vendelen en 4 vanen ruiters uit Zwolle naar Coevorden vertrokkenwaarvoor men op 26 Juli het beleg sloeg. Den 26sten Augustus hield Prins Maurits in het leger vóór Coevorden eene revue over de cavaleriewaarbij bleekdat de 18 vanen 1400 „vechtende" paarden konden uitbrengen (2). De vijand poogde Coevorden te ontzetten (3). Francisco de Verdugo legerde zich te Emblicheimmaar Prins Maurits liet zich niet tot een gevecht uit zijne verschansingen verlokken, welke evenzeer tegen Coevorden als tegen Verdugo ingericht waren (4). In den vroegen, duisteren morgen van 7 September deed de bezetting een uitval, of zooals het heet in het journaal van Anthonis Duijck „bracht de viant een groote „camisade, hebbende alle de vianden elck een wit hemde over haer „clederen soe te paert als te voet." De camisade mislukte en daarmee verviel alle hoop op ontzet. Gedurende het beleg, was het leger ver sterkt door het regiment Engelschen uit Zwolle (1 September), graaf Filips van Hohenlohe met zijn vaan en de gereed zijnde compagnieën van het regiment Stolberg (2 en 11 September)de regimenten van graaf Filips van Nassau en van Maximiliaan de Hornes heer van Loeres (11 September). Coevorden werd op 12 September door 's prinsen neef graaf Frederik van den Berg als 't ware onder de oogen van het vijandelijke hoofdkwartier te Emblicheim overgegeven (5). Het ge schut in de vesting bestond uit 8 metalen stukken en 1 ijzeren vuurmond. Caspar van Ewssum kwam met 3 vendelen te Coevorden in garnizoen; Verdugo trok over Feldhausen, Oldenzaal en Stadtlohn zuidwaarts. Nog op den dag van overgave vertrokken de Engelschen naar Zwolle (6). 24 (1) Res. S. G. 3 Augustus 1592. (2) Voorts bevonden zich de ritmeester Godard van Balen met 70 paarden te Ootmarsum en vrijheer van Potlitz met 30 paarden te 's-Heerenberg. Van de vaan van Marcelis Bacx waren 30 paarden achtergebleven te Bergen-op-Zoom. (3) Er liepen sinds begin Augustus geruchtendat graaf Kabel van Manseeld en Mon- dkagon tot ontzet zouden oprukken. Tot dekking van het beleg van Coevorden wilden de Staten-Generaal te Anholt (ten oosten van Emmerikten noorden van Rees) een krijgs macht verzamelen om den vijand den overtocht over den Rijn te beletten. Graaf Filips van Hohenlohe zou het bevel krijgen over de troependie zouden bestaan uit het regiment Engelschenhet regiment Stolbebo en 3 of 4 vanen (Res. S. G. 24 Augustus 1592). (4) Circum- en contravallatie liniën. (5) G. P. B. II, 594. Accoirdt bij Sijn Excellentie aan de belegerde van Coevorden ver dunt" dd. 12 September 1592. Res. S. G. 14 September 1592. (6) In November 1593 kwamen de uit Frankrijk teruggekeerde 10 compagnieën Engelschen "to Ostende in garnizoen.

NIMH | 1913 | | pagina 48