29 om de kleeren, nog wel in de koude, anders dan aan het lijf te drogen. Bovendien verdronken 30 soldaten. Verdugo bleef al dien tijd te Dalen en vóór Coevordenwaarom de Raad van State besloot 2000 man (20 vendelen) ter versterking te zenden naar graaf Willem Lodewijk om in Friesland te overwinteren en aldaar, desgevorderdmeer bestand te zijn tegen de plannen des. vijands (1). Overigens werden als gewoonlijk gedurende de wintermaanden, strooptochten gedaan op neutraal Duitsch gebied „op eenige gesochte pretexten, doch meest omdat haer gagie nam. van onze troepen „soe cleyn is dat sy daerop quaelijcken „heencommen konnen ende daeromme alle jaers haer winterteeringe „aldaer haelen moeten (2). Hoewel het bij den vijand, van wege de geldmiddelen, nog treuriger gesteld was dan bij ons, maakte men aan weerszijden groote toebereid selen om in den zomer van 1594 den oorlog met kracht voort te zetten. De nieuwe Spaansche landvoogd, aartshertog Ernst van Oos tenrijk broeder van Matthias, werd in de Zuidelijke Nederlanden met nieuwe lichtingen SpanjaardenItalianenAlbaneesche ruiters en Duitschers verwacht. In het Noorden kregen de ritmeesters en kapiteins aan schrijving om tegen den eersten Maart hunne compagnieën behoorlijk te wapenen en voltallig te maken; elke compagnie moest zich voorzien van een bagagewagen, waarvoor een ritmeester £40, een kapitein 30 per maand vergoeding zou ontvangen (3). Een regiment Engelschen onder sir Francis Vere werd aangenomen en eene betere regeling getroffen met de compagnieën Schotten (4). Bij koningin Elisabeth drong men sterk aan om, ingevolge de tractaten, het secours compleet te maken, doch hare ondersteuning van den koning van Frankrijk bestendigde het het door haar ingenomen standpunteen meer afdoende regeling kwam niet vóór het jaar 1598 tot stand. Eindelijk trad ook een regiment Duitschers onder graaf Everhard van SolmsBraunfels voor drie maanden in Staatschen dienst (5). Aanslagen om bij verrassing meester te worden van 's-Hertogenbosch en Maastricht misluktenhoe goed ook door Prins Maurits voorbereid (6). De voornaamste zorg gold nu het ontzet van Coevordenwelke vesting nog altijd door Verdugo belegerd werd. De Staten-Generaal drongen op spoed aan „voor de conservatie van de eere ende reputatie vant Landt." Maar alvorens moest het nieuw aangeworven regiment Duitschers van graaf (1) Res. R. v. St. 5 December 1593. (2) Journael van Anthonis Duyck, I, 308. (3) Res. R. v. St. 31 December 1593. (1) Nader behandeld in Hoofdstuk III B. (5) Zie Aanteekening N°. 16. (6) Op 27 Februari 1594 mislukte de aanslag op 's-Hertogenbosch, den 15den Maart die op Maastricht. De aanslag op Maastricht was voor een goed deel ontworpen door Hekman van Ghoer, vrijheer van Pesche (Res. S. G. 29 Maart 1594), die in 't najaar als overste-luitenant der cavalerie met graaf Filips van Nassau medeging naar Frankrijk. Zie Bijlage VIII.

NIMH | 1913 | | pagina 53