36 zijne troepen den lSden Augustus aankwamen (1). De ruiterij werd ge legerd in het dorp, het voetvolk in een groot versterkt vierkant daar omheen. Oorlogsschepen op den Rijn tot Bislich beveiligden de wes telijke flank en verzekerden het leggen van een schipbrug. Een der scheimutselingen had ernstige gevolgen voor de Staatsche ruiterij wegens het verlies van eenige bevelhebbers. Den 2den September n.l. was graaf Filips van Nassau met een aanzienlijk aantal ruiters bij Kouden- buig ovei de Lippe getrokken en zonder behoorlijke verkenning op den vijand gestoten. Men reed stoutmoedig ten aanval en er werd heldhaftig gestreden: maar 't kostte het leven aan de graven Filips van Nassau en Ernst van Solms, den ritmeester Burchard van Chynsky, Robert Vere, broeder van sir Francis Vere, en vele ruiters; graaf Ernst Casimir van Nassau en kapitein Hans Bernard geraakten in krijgsge vangenschap (2). Wegens langdurig verblijf op Duitschen bodem en het ontzien van de Cleefsche landen aan de overzijde van den Rijn begon het leger gebrek te krijgen aan levensmiddelen en geldzoodat het zeer gewenscht scheen om spoedig op te breken. Men vond evenwel verlenging van het vei blijf noodzakelijk, tot het beleg van Kamerijk door de Spanjaardenin een of anderen zinwas beëindigd. Door de aanwezigheid van Prins Mau- rits werd Mondragon belet zich bij de belegeraars te voegen. De toe stand van het leger werd ondragelijk, vooral in 1595 na vertrek van een aanzienlijk deel als tweede secours naar Frankrijk: omdat men „sach, dat men alle daege veel volck verloor, soe van de geenen die „vuyt armoede overliepen aenden viantals vande geenen die den viant „gevangen creechOick omdat men sach dat de armoede vanden „leger hoe langer hoe meer verswaerde ende dat alle tvolk soe naeckt „ende beroyt was, dat niemant die sonder commiseratie const aensien „ende dat daerdoor dselve alle dagen met hoopen cranck wierden ende „aenden viant overliepen, dat oick alle de ruyterie wech smolt ende „verging ende heur peerden mettet verre haelen vande vouragie druckten „ende bedurven" (3). Bij de door Prins Maurits gehouden revue op 19 October, bleek het leger sterk te zijn aan hoofden (4) (1) Res. R. v. St. 9 Augustus 1595, omtrent het opbreken van het leger te Terborg— Sillevolde. (2) Graaf Filips overleed den 3den in krijgsgevangenschap aan zijn wondengraaf Ernst zoon van graaf Coenraad van SolmsBraunfels en gravin Elisabeth van Nassau (zuster van Prins Willem van Oranje), den 5den en Chynsky den 8sten September. Graaf Ernst Casimir kwam vrü tegen een losprijs van 20.000Hans Bernard aanvoerder van de vaan van graaf Hendrik Frederik, tegen 600. - Toen op 13 November door het garnizoen van Nijmegen een aanslag werd gepleegd op de stad Weert in 't graafschap Hoorn of Hornes, geraakte aldaar gevangen graaf Herman van den Berg, die op 5000 gerantsoeneerd werd. (3) Journael van Anthonis Duyck, I, 680. (4) Journael van Anthonis Duyck, I, 683.

NIMH | 1913 | | pagina 60