38 om, zoowel voetvolk als ruiterij „in verscheyden slachordren (te) stellen, „keeren, wenden, swencken, breecken ende maecken, bijeenvougenende „separeren, om tvolck te wennen heure fylen („files") ende gelederen te „houden ende om tbreeckenveranderen ofte swencken van de slachordre „wille die niet te veriaeten ofte haer daerinne niet te confunderen, „welcke exercitie in tijden van noot seer dienstelijck soude konnen „wesen" (1). Ook werden oefeningen gehouden met twee partijen tegen elkander, zoodat de verschillende wapens aan samenwerking en onder linge ondersteuning gewend raakten. Door proeven met groote schilden of targes, op last van den Prins gemaakt naar oud-Romeinsch model, vond het denkbeeld ingang om met de targe-dragers verder alleen gewapend met een rapier een gesloten afdeeling piekeniers uit elkaar te slaan; het wapen werd echter niet algemeen ingevoerd en alleen bij 's prinsen lijfwacht te voet in gebruik genomen (2). Bij terugkeer in de garnizoenen hielden de oefeningen niet op: met den winterslaap was het voorloopig uit. De prins verlangde, dat ook ge durende den geheelen winter de troepen onderricht zouden ontvangen in de „Chryghsoeffeninge", in weerwil van tegenstand en bespotting van velen. Met het algemeen toezicht hierover werd belast de ser- geant-majoor-generaal van het leger jhr. Pieteb van Sedlnitzky; onder hemde sergeant-majoors Feanqois de Beuges van het regiment van wijlen graaf Filips van Nassau, Johan Bbant van het Utrechtsche en Filips van Meelijn van het Noord-Hollandsche regiment (3). Tevens werden maatregelen getroffen tot verstrekking van buskruit bij de oefe ningen (4). Het spreekt van zelf hoe dit alles tevens diende tot bevordering eener goede krijgstucht. Jammer genoeg leed deze steeds door ongeregelde of onvoldoende betaling (-5). De ongunstige staat der financiën veroorzaakte (1) Zie „Cort ende eenvoudich onderwijs vant' maken ende stellen der huydendaechsche „ghebruyckelyckste slachordens ofte Battallions mitsgaders eenighe vermakelijke formen „ende curleuse question derselver materie". („Militaire afbeeldingenenz." Handschrift op de Bibliotheek Dept. van Oorlog, Cat. N°. IA V50, 3de gedeelte) waarschijnlijk opgemaakt door Simon Stevin. Op bladz. 4 wordt eene verklaring gegeven van het woord „Esquadre" „De Esquadres ofte bij den Hoochduytsehen Botten genoemt dienen daer toe om dat men „met deselve can marcheren in verscheyden formen ende marcherende of stillestaende de „selve Kotten te samen voeghende soo besluyt men een viercant Battaillon." (2) Afgebeeld in Adam van Beeen's „De Nassausche wapenhandelinge van schilt, spies, „rapier ende targe 1618." Voor het maken van 25 targes, „naer de patronen van wegen „Sijn Exellentie", ontving Jacob Dikcksz. per stuk 10 (Ees. H. 31 Januari 1596). (3) Ees. E. v. St. 18 November 1595. Behalve vergoeding van reiskosten werd voor ver blijf buiten de standplaats toegestaan 3 daags aan den vrijheer van Sedlnitzky en 30 stuivers aan eiken sergeant-majoor. (4) Ees. E. v. St. 20 November en 20 December 1595. Ees. H. 6 Januari 1596. (5) „In dese maent van November dede de ruyteren vuyte garnisoenen van Gelderlant, „Zutphen ende Overijssel verscheyden innetochten in de landen van Munster. Westfaelen, „Keeckelijckhuysen ende Coelendaer se seer veel vee ende have plunderden tegen de „placcaten vande landen, heur meest funderende op de onmogolijckheyt om te leven mits

NIMH | 1913 | | pagina 62