71 bergen van den Eifel om, ingevolge opdracht van de Staten-Generaal, voor het einde der maand binnen 's lands palen terug te keeren. De krijgshandelingen van 1608 bedoelden evenals vorige jaren om den vijand van Ostende te verwijderen (1). Men hoopte daarbij groot voordeel te trekken van de gemutineerden te Hoogstraten en gelastte, dat de compagnieën, die te velde moesten trekken, versterkt zouden worden tot 150 hoofden, de overigen ter sterkte als op den staat van oorlog vermeld (2). De verrassing door den vijand van het kasteel van Wachtendonk (3), den sleutel tot den Rijn en dus tot de oostelijke pro vinciën scheen een oogenblik alle plannen te beheerschen. Gelukkig bleef het kasteel slechts enkele dagen in 's vijands bezitdank zij de houding der burgerij en de maatregelen van de ritmeesters Joost Wyerick Cloeth en Diederik Quadt (4). Ook was men zeer beducht over den loop der zaken in Oost-Fries land (5). Groote zorg baarde het overlijden van koningin Elisabeth van Engeland (6)zoolang men de gevoelens van haar opvolger Jacobus I, die tot dusverre als Jacobus VI alleen over Schotland geregeerd had en nu koning werd van Groot-Brittanniëniet kende. De Staten-Generaal zonden een gezantschap onder graaf Hendrik Frederik van Nassau, generaal der cavaleriebestaande uit jhr. Walraven van Brederode Johan van Oldenbarneveld en Jacob Valck, naar Londen om den nieuwen koning hunne gelukwenschen aan te bieden, tevens aan te dringen op onderhoud en uitbreiding van de gesloten tractaten (7). Zij kwamen den 14den Mei te Londen aan en werden den 27sten in audiëntie ontvangen. Hoewel Jacobus I tot vrede met Spanje geneigd scheen, handhaafde hij het bondgenootschap met de Staten-Generaal (8). Tevens sloot hij een geheim verdrag met koning Hendrik IV van (1) la den loop van het jaar 1603 werd jhr. Frederik van Dorp als opperbevelhebber te Ostende vervangen door jhr. Karel van der Noot, deze weder door jhr. Pieter van Ghistelles. By verwisseling van troepen kwamen aldaar de luitenant-kolonel Francois Huseman van het regiment van graaf Ernst Casimir van Nassau (Res. S. G. 20 April 1603, kolonel by provisie), en kolonel jhr. Diederik van Dorth met Walraven van Heeckeren als overste luitenant (Res. R. v. St. 28 April 1603). Ostende nam niet minder dan 100 compagnieën in beslag, terwijl de extra-ordinaris onkosten aan fortificatie-werken en behoeften over de 100.000 per maand vorderden. (Petitie van den Raad van State voor 1604, Res. S. G. 11 November 1603.) (2) Res. S. G. 3 Maart 1603. (3) Res. R. v. St. 8 Maart 1603. (4) Res. R. v. St. 14 Maart 1603. Terstond werd de noodige zorg besteed aan de fortifica tiën aldaar (Res. R. v. St. 7 en 9 Mei 1603). (5) Zie Bijlage X. (6) Geboren 7 September 1533, overleden 3 April 1603. (7) Res. S. G. 19 April 1603. Jacob Valck, tresorier van Zeeland, overleed tijdens zijn verblijf in Engeland. (8) Als teeken van 's konings goede gezindheid moet beschouwd worden zijne toestemming tot lichting in zijne staten van een tweede regiment Schotten voor den dienst in de Re publiek (Res. H. 30 Juli—3 September 1603). De koning liet hier te lande' wapenen voor 8000 voetknechten en 2000 ruiters aankoopen. Voor de betaling bleven de Staten-Gene raal borg (Res. S. G. 19 April 1603).

NIMH | 1913 | | pagina 95