84 Piccolomini was langs Straelen en Gelder gemarcheerd en had zich met zijne overal plunderende, alles vernielende soldaten gevestigd tus- schen Cleve en Schenkenschans; Louis de Rozas y Borgia, hertog van Lerma, marcheerde met 12000 man van Walbeek naar Goch, gevolgd door graaf Johan van Nassau met 10000 man, meest cavalerie (1). De kardinaal-infant had zich den 2den Augustus met 30000 man meester gemaakt van Straelen, den 3den van Arcen, daarna het land tusschen Gelder en Cleve bezet. Prins Frederik Hendkik verdeelde nu zijne macht volgenderwijze. Het gros van het Staatsche leger en een-derde der ruiterij te Pannerden graaf Willem van Nassau te Lobith, de Franschen te Neder-Elten, terwijl hij zelf voorloopig met de rest der ruiterij te Nijmegen bleef. Hoewel de Schenkenschans aan de Cleefsche zijde voor den vijand open stond, besloot de Prins tot een geregeld beleg, waartoe de heer van Brederode batterijen moest opwerpen aan de Eltensche zijde van den Rijnterwijl bij het Huis te Lobith of z.g. Tolhuis en bij Millingen (ten Z. van Pannerden) bruggen geslagen werden. Voorts was vrijleger voor de zoetelaars afgekondigd op de Waal boven Nijmegen en op den Rijn boven Arnhemterwijl tusschen 's Gravenhage en Arnhem een paarden-posterij tot stand kwam. 't Viel licht te bevroeden „wat schade daer tusschen. „gemelte dry legers ende mede door des viants volck hierontrent gedaen „wert" (2). De maatregelen van den Prins beletten den vijand om iets van belang te ondernemen, hoezeer de keizerlijken zich nabij de oostelijke grenzen des lands vertoonden. De commandeurs der grens plaatsen klaagden allen over verwaarloozing der levende en doode strijdkrachten, vroegen om versterking en verklaarden zich bij voorbaat onschuldig wanneer hun een zelfde lot als Schenkenschans trof. Het landschap Drente wenschte 100 vuurroers met springstokken op te rich ten „om daerdoor soo veel doenlick het loopen ende grasseeren" van partijen te beletten (3). Midden Augustus begon men twee forten aan te leggen, het eene ten noorden van Schenkenschans bij Elten, het andere, in de Betuwe nabij de verloren sterkteterwijl het Tolhuis bevestigd en een aantal redouten en ravelijnen opgeworpen werden (4). De kardinaal-infant beschouwde den (1) De hertog van Lerma sneuvelde op 18 Januari 1636 bij de bestorming van hot door de Nederlanders bezette Reciof van Fernambuco. Hij was de zoon van Francisco Gomez de Sandoval y Roxas, die de Moriscos uit Spanje had verdreven. (2) Seer. Res. S. G. 8 Juli, Res. S. G. 8, 10, 29 en 31 Juli, 1 Augustus, Lias ioopende 1635 dd. 22, 26—31 Juli, 3 en 4 Augustus; Res. R. v. St, 29—31 Juli. De verrassing van Schenkenschans was geschied door Eynhouts, geboortig van de Veluwe en luitenant-kolonel van het regiment van graaf Christoffel vam Embden. Zie Aanteekening N°. 41. (3) Res. S. G. 23 en 25Res. R. v. St. 24 Augustus 1635. (4) Res. S. G. 16, Res. R. v. St. 18 Augustus. De kosten voor de twee forten beliepen 400.000, terwijl de provinciën nog geenszins geconsenteerd hadden in do aangevraagde 300.000 voor fortiflcatorischen arbeidbovendien waren 4,608 noodig voor eenige door Louis de Geer geleverde ijzeren kanonnen van 12 ffi (Res. R. v. St. 27 October, 15 November 1635).

NIMH | 1918 | | pagina 104