ii2 Van don Antonio ije Oijubndo. Van do Staatsolie vloot lagen 12 schepen onder den commandeur Joost Banckert voor Duinkerken, 5 onder den vice-admiraal Witte Cornelisz. de With aan den ingang van het Kanaal bij de Singels van Dungeness, Tromp met 13 schepen verder op bij Bevesier (Beachyhead). Trots de overmacht hield de kleine vloot stand en noodzaakte de groote tot wijken, eerst naar Folkestone, vervolgens naar Duins (Deal), waar ze op 21 October onder het oog der Engelschen vernietigd werd. Tromp had echter het transport der meeste troepen naar Vlaanderen niet kunnen beletten; slechts 1S00 man, onder wie Francisco Feyo de Soto Mayor, vice-admiraal van Galicië, vielen hem in handen (1). Weldra vond men geld tot dekking van een deel der gemaakte on kosten: het derde halve millioen bestemd voor de legerlasten werd eenvoudig „geaffecteert tot de saecken ter zee", dus met- vermeerdering der schulden aan het leger. Dit hielp echter nietde provinciën droegen niets af, vele schippers bloven onbetaald „waeruyt groote onwillicheyt „onder de voorsz. schippers ende vervolgens groote ongelegentheyt voor „den aenstaenden dienst van t' Landt sal ontstaen" (2). De vlootvoogden ontvingen gouden kettingen met medailles als onder scheiding, de rechthebbenden verdeelden de behaalde buitalom dreunde het geschut om de overwinning te vieren. Ook de Staten-Generaal meen den iets verdiend te hebben, 't Hinderde hen reeds lang, dat men hen enkel beschouwde als afgevaardigden van verbonden provinciën, niet naar de hoogheid en waardigheid der Nederlandsche vorstendommen, graafschappen en landen waarover, tot de afzwering van koning Filips II de hertogen van Bourgondië en volgende heeren het gezag hadden uit geoefend, terwijl door den oorlog .„de Staet deser Vereenighde Neder landen aldus tot die hoochste Souverainiteyt, Overheyt ende absolute „macht tegens den Coninck van Spagnien vermeerdert, aengewassen ende „geformeert sijnde. Is deselve vorder verbreyt over veel Landen, Rijcken „ende Volckeren in Oost- ende West-Indien, ende andere gedeelten vande „worelt; staende daer neffens in alliantie, verbintenis ende vruntschap „door onderlinge Tractaten, Handel ende Commercie te water ende te „lande, met die voorneemste Coningen, Princen ende Republycquen in „ende buyten Europa". Zij verlangden daarom, dat de Republiek zou worden erkend als in rang volgende op alle koningen en op de republiek Venetië, met voorrang boven de keurvorsten, vorsten en stenden van de Christenheid; voorts dat hun bij monde of in geschriften den titel (1) Ongeveer 3000 musketiers onder bevel van luitenant-kolonel Abraham de IBijk van Albkantswaabd waren op Tromp's vloot aanwezig (S. G. Lias loopende 1639 dd. 23 September, Ros. S. G. 22 en 27 September, 3 en 10 October, Seer. Res. S. G. 1 en 7 October). Vole gevangen genomen Spanjaarden en Portugezen traden in dienst dor Republiek (Res. H. 10—20 Maart 1041). (2) Res. S. G. 22 December 1G395 Maart 1040.

NIMH | 1918 | | pagina 132