124 Jacob van Randwijck met 28 vanen te Dornick en in de Hetter achter (1). De vloot met het te Nijmegen ingescheepte gros kwam op 10 September over Dordrecht ter hoogte van St. Anna en vereenigde zich den volgenden dag met de te Bergen-op-Zoom ingescheepte ruiterij en de treinen, die daarheen waren gemarcheerd. Na landing bij Philippine begon de infan terie zich op 14 September om het dorp Assenede te verschansen, terwijl de ruiterij te Bouchaute bleef. Ware de wind voor den scheepstocht gunstiger geweest, dan zou de aanslag op Sas van Gent waarschijnlijk met goeden uitslag bekroond zijn; thans had de vijand maatregelen kunnen nemen, zoodat Lede zich reeds tusschen Gent en het Sas, Fontaine in het land van Waes bevond. Een geregeld beleg was uit gesloten; ziekte noopte den Prins tot verblijf te Bergen-op-Zoomterwijl, zooals de noodkreet der gedeputeerden uit Assenede luidde, ,,t' onmo- „gelick is mettet Leger in t' velt te blijven, alsoo gants egeen geit meer „bij de cassa en is". De eenige belangrijke gebeurtenis vormde een aanval van Andreas Cantelmo gouverneur van Bruggewiens voortroep drie compagnieën ruiters en eenige vuurroers onder Lucas CAijro, den 25sten September het kwartier van den prins van ïalmont te Water vliet binnendrong; zij werden verjaagd, doch voerden den majoor Johan van Merode, heer van Rummen, krijgsgevangen mede (2). De insche ping van het leger geschiedde op 29 September te Philippine met be stemming naar Bergen-op-Zoom, van waar weder „jammerlicke dachten „over ende ter saeeke van manquement van geit tot de legerlasten" naar 's-Gravenhage werden gezondende voerlieden moesten al bedelende aan de kost zien te komen. Nadat Fontaine zich naar de omstreken van Diest begeven had, konden op 11 en 12 October de compagnieën naar hunne garnizoenen teruggezonden worden; die onder graaf Hendrik van Nassau bleven tot het einde der maand te Gennep (8). De Zeeuwsche grensstreken waren in den loop van het jaar 't meest blootgesteld aan kleine vijandelijke aanvallen; verrassingen, die door tijdige ontdekking mislukten. Van een nachtelijken aanval op Liefkens- hoek (27 Juli) stippen wij aan, dat de vijand aftrok met achterlating van 64 „stucken nieuwe inventie", bestaande uit biezen rollen, waar mede een persoon met behulp van twee daaraan bevestigde plankjes over een gracht of ander water kon roeien. Denzelfden dag beklommen soldaten uit Maastricht de muren van Tienen, doodden vele burgers en (1) Res. S. G. 30 Juli, 10, 17, 26 en 30 Augustus, Lias loopende 1641 dd. 7, 13, 23 en 27 Augustus. De maarschalk de Meilleraye had zich op 26 Juli meester gemaakt van Ayre. (2) S. G. Lias loopende 1641 dd. 5, 10, 17 en 27 Septemhor, Res. S. G. 9, 20, 24 en 29 September, 2 October. De kolonel der cavalerie Henry Charles de la Tremouille, hertog van Thouars, prins van ïalmont, was kleinzoon van prins "Willem I van Oranje. (3) S. G. Lias loopende 1641 dd. 28 September, 3, 7 en 14 October, Res. S. G. 1, 2, 12, 14 en 29 October. Zie Aanteekening N°. 57,

NIMH | 1918 | | pagina 144