io? toegekend „en zal deze resolutie voor een onveranderlick ende onver- „breeckelick decreet preciselick werden gehoudengeobserveert endenaer- „gekomen". In verband hiermede stelde anderhalf jaar later de Raad van State een nieuw eéds-formulier vast, volgens hetwelk men, behalve de eed van trouw, had te zweren geen giften of gaven te hebben af gestaan ter verkrijging van het ambt (1). Het hielp even weinig. Wij zullen meermalen aantoonendat vrijstelling van „den eedt tegen „de resignatie" lang niet tot de uitzonderingen behoorde, op grond van allerlei nietige voorwendsels o. a. gewetensbezwarenwanneer de nieuwe titularis de betrekking gratis of tegen een kleine vergoeding tijdelijk had waargenomen en het daaraan verbonden tractement zoolang aan zijn voorganger afgestaan. Onder deze omstandigheden kwamen door het gansche land geruchten in omloop, dat de Heeren van de hoogste en aanzienlijkste collegien „alle ampten ende officien om veel duysenden „vercochten ende de penningen van soodanigen vercoop procederende „onder malcanderen verdeelden" (2). De Staten-Generaal wezen eenige leden aan om de zaak te onderzoeken, de onwaarheid van het betoog aan te toonen of zich schoon te wasschen. In weerwil van voortdurenden aandrang werd pas zes jaren later, in 1652, de uitslag van het onderzoek bekend gemaakt, alsof het den Heeren onverschillig was en ongelegen kwam om den toegebrachten smaad eerder uit te wisschen. Op 16 Mei 1646 was met Spanje een tractaat gesloten tot wederzijdsche uitwisseling van krijgsgevangenen. De Republiek had er den laatsten tijd, vooral op zee, veel gemaakt; tot de voorname Spanjaarden be hoorden de kolonels Ambrosio Messia Bocca Negra en Jacques Guillaume van Berlo voorts de luitenant-kolonel Pierre Maximilien Rapaert met een groot aantal Ierenbestemd voor een regiment van den hertog van Lotharingen, de kolonel Jacob Slebosch met een deel van zijn regiment Duitschers. De Duitschers en de Ieren, de laatsten „gemerekt deselve „sijn gants naeckt ende bloodt van clederen ende decksel", liet men tegen betaling der gevangeniskosten vrij om te Venetië of elders, mits niet bij Spanje in dienst te gaan. De Spanjaarden werden uitgewisseld tegen Nederlandsche gevangenen te Gulik, op de galeien van Ostende, Nieuw- poort en in andere plaatsen, of in de kerkers der inquisitie (3). De onderhandelingen te Munster tusschen de gevolmachtigden van Spanje en van de Republiek betroffen tot Augustus 1646 het sluiten van een bestand of trève; daarna vonden beide partijen 't verkieslijker aan den vrede te denken. Onder dit vooruitzicht kwamen gedurende den winter van 1646 op 1647 tal van vraagpunten ter sprakewaarvan een spoedige oplossing vooral om geldelijke redenen alleszins wenschelijk mocht heeten (1) Res. R. v. St. 28 November 1647. (2) Res. S. G. 26 Juli 1646. (3) Res. H. 1 Augustus, Res. S G. 21 Augustus, 31 October, 14 December 1646, 7, 8 Januari, 23 Februari, 13 Maart, 9, 13, 15, 19, 23 April, 22 Mei, 10 Juli en 5November 1647.

NIMH | 1918 | | pagina 177