ièi den vrede bezat: zoodat alle veroveringen van prins Maurits en prins Frederik Hendrik aan de Republiek bleven, voor zooverre ze niet, als Yenlo en Roermonddoor de Spanjaarden waren heroverd. Alzoo kwam aan het gemeenebest „de Meyerye van 's-HertogenboschStadt en Mar- ,-quisaet van Bergen-op-ZoomStadt en Baronnye van BredaStadt van „Maestricht't resort van dien, als oock het Graeffschap van den Vroen- „hof, de Stadt Grave, en Landt van Cuyck, Hulst en Bailliaghe van Hulst „en Hulster Ambacht, als oock Axele Ambacht gelegen besuyden ende „benoorden de ,Geule, midtsgaders de Forten die de ghemelde Heeren „Staten jegenwoordich in hebben in 't Landt van Waes, en alle andere „Steden en Plaetsen, dewelcke de ghedachte Heeren Staten houden in „Brabandt, Vlaenderen en elders" (Art. 3). Al deze landen en plaatsen werden niet als bondgenooten en souvereine gewestenmaar als ge meen eigendom in de Unie opgenomen, en kwamen als generaliteits landen onder het onmiddellijke bestuur der Staten-Generaal. Om nader te omschrijven redenen bleven Wesel, Emmerik, Rees, Orsoy, Gennep, Rijnberk, Emden en Leeroord door Staatsche troepen bezet. Een „Chambre. mi partie", samengesteld uit een gelijk aantal rechters van beide zijdenbeurtelings in Zuid- en Noord-Nederland te vergaderen zou „in cas van dispute en controversie" de kleine grens- en rechtsver- schillen o. a. betreffende de drie landen van Overmaze en Oppor- kwartier van Gelder uit den weg ruimen (Art. 3, 21 en 52). De onbelemmerde scheepvaart en handel op Oost- en West-Indiö, de betrekkingen met „alle Potentaten, Natiën, ende Volckeren, waermede „de voornoemde Heeren Staten of die van de Oost- ende West-Indische „Compagnie van haeren 't weghen binnen de Limiten van haer Octroy „in Vrundschap ende alliantie staen" werden gehandhaafd (Art. 5). Binnen voormelde „Limiten" zou het status quo behouden worden, voor de Oost- Indische Compagnie een jaar, voor de West-Indische een half jaar na het sluiten van den vrede (Art. 7). Terwijl de vriendschap en het weder- zijdsche verkeertusschen Spanje en de Republiek hersteld, de tol-vrijheid als vóór den oorlog weder van kracht werden (Art. -4 en 10), zouden „de Riviere de Schelde als mede de Canalen van 't Sas, Swijn en andere „Zeegaten daerop responderende van de zijde van de Heere Staten gesloten „worden ghehouden" (Art. 14), ten einde de mededinging van Antwerpen en van Vlaanderen op handelsgebied voor goed te knotten. Voorts zouden alle ter oorzake van den oorlog geconflskeerde goederen ook van kerkelijke en geestelijke genootschappen teruggegevenver goed of afgekocht worden (Art. 24, 29 tot 43). Deze restitutie gold eveneens ten opzichte van het Huis van Oranje, behoudens reeds ge troffen bijzondere overeenkomsten en afstand door den koning van Spanje van alle vroegere rechten. Een week na de afkondiging van den vrede te Munster verliet de Fransche ambassadeur de la Thuillerie op last zijns koniügs 's-Gra-

NIMH | 1918 | | pagina 184