hun besluit zelden handhaven en was het nutteloos om den Raad van State advies te vragen „door wat middel eenmael eens soude de deuren „connen gesloten worden aen de menichfuldige moeijelicke sollicitatien „die bij de chrijchsofficieren meer ende meer gedaen werden om getrac- teert te sijn nae den oude voete" (1). Men zal opmerken, dat bij de regimenten Franschen de majoor ad 108—12—7 meer traktement genoot dan de luitenant-kolonel ad 100. Dit verschil was ontstaan toen in 1599 het regiment van Odet de la Noue in Staatschen dienst kwamwaarbij niemand bekwaam was tot vervulling der betrekking van sergeant-majoor dan een officier, die geen compagnie had en daarom op kapiteins-traktement gesteld werd (2). Deze toestand bleef bestendigdomdat de sergeant-majoor gewoonlijk het regiment commandeerde: een gebruik, zoo men wil mis bruik, hetwelk allengs werd bestendigd en tot het einde der Republiek voortduurde. Het gelijktijdig bekleeden van meer dan een militaire waardigheid in de hoogere rangen werkte zulks in de hand; officieel werd 't alleen erkend voor den kolonel, over wiens compagnie-colonnelle een kapitein-luitenant, bij de cavalerie een ritmeester-luitenant, het bevel voerde. Steeds slopen nieuwe misbruiken inwelke meermalen een soort wet tigen vorm kregen, hetgeen weinig verwondering mocht wekken in een gemeentebest, waar de regeeringsgeslachten in stad en land hunne macht aanwendden om gunsten te verleenen. Zoo kregen in 1632 de kapiteins, die een of meer zoons hadden, toestemming om een hunner, ongeacht den ouderdom, op den monsterrol te voeren: een verwerpelijk beginsel, heimelijk bij de infanterie, nog niet bij de cavalerie ingeslopen (3). Ka piteins, ja zelfs kolonels, waren nog kinderen: de elfjarige graaf Filips Theodoor van Waldeck in 1645 graaf van Culemborg kreeg in 1625 een compagnie, behoefde vóór 1632 geen eed af te leggen en deed zulks pas in 1637 (4); de tienjarige graaf Hendrik Trajectinus van Solms, broederszoon van prinses Amalia van Oranje in 1693 als generaal der infanterie aan zijne bij Neerwinden bekomen wonden overleden volgde in 1636 zonder eedsaflegging zijn vader Johan Albrecht op als chef van een der regimenten Duitschers in dienst der Republiek (5). Tijdens de vredesonderhandelingen te Munster wilde de Deensche koning Christiaan IV zijne betrekkingen met den keizer en met Spanje afbreken ende vriendschap met de Republiek weder aanknoopen; hij zond den rijks hofmeester Jacob Corfits van Ulffelt om een handelstractaat te sluiten. Gedurende zijn verblijf te 's-Gravenhage werd Corfits een zoon geboren (1) Res. s. G. 14 Mei 1631, 14 Januari 1632, 19 Mei 1639. (2) Res. R. v. St. 27 December 1632. (3) Res. S. G. 6 Augustus 1632, 17 September 1633. (4) Res. R. v. St. 29, 30 December 1625, 29 November 1632, 18 Maart 1637. (5) Zie hierna sub B.

NIMH | 1918 | | pagina 243