31? de arsenalen en magazijnen. Eene der voornaamste oorzaken van den opstand, die onder Joan Fernandez Yieira uitbrak, eerst heimelijk, weldra openlijk door de Portugeesche regeering ondersteundbetrof de onderdrukking' van den Roomsch Katholieken godsdienst. De directie der West-Indische Compagniedoof voor alle waarschuwingenriep graaf Johan Maurits van Nassau terug, die op Mei 1644 te Mauritsstad het bewind nederlegde en op 12 Augustus zijne opwachting bij Hunne Hoog Mog. maakte. Toen de opstand het volgende jaar uitbrak, werd troepenzending uit Nederland meer dan noodzakelijk. Aangezien de tijd echter te kort was om de verlangde 36 compagnieën van 150 man te formeeren, wilde men beproeven 3000 man te verzamelen door uit elke der 530 Staatsolie com pagnieën drie „boquaeme ende gewillighe" soldaten te nemende overigen uit de ontslagen Deensche lichting of zoo noodig door werving bij trom melslag (Res. H. 13, 20, Res. S. G. 23 December 1645). De uitslag voldeed niet aan de verwachting. Brazilië stond geenszins in goeden reuk, de soldaten lieten zich liever voor Venetië, Hessen e. a. aan werven. In 1647 vroeg de West-Indische Compagnie een secours van 6000 man: er was „periculum in mora". Graaf Johan Maurits van Nassau bedankte voor het opperbevel, hetwelk toevertrouwd werd aan den luitenant generaal Sigismund van Schoppen. De kolonels Thomas en Enno Ferentz wilden wel een commando aanvaarden, doch in hoogeren rang dan dien van kolonel, in geen geval ondergeschikt aan den luitenant-generaal, die in de Republiek nimmer den rang van kolonel bekleed had. Om offi cieren behoefde men zich niet te bekommeren, wel over geld en soldaten; slechts weinigen uit de tot dusverre door de Fransche subsidie betaalde ongerepartieerde compagnieën meldden zich aan; de overigen hoopte men te vinden uit de oude compagnieën (Res. H. 28 Juni, 31 Juli, 2,3, 14, 16 Augustus, 3, 10, 13 September, 14 December, Res. R. v. St. H. 26 October en 7 November 1647). Het contingent werd ingedeeld in 5 regimenten van 12 compagnieën ad 100 man. De hoofd officieren werden aangesteld bij Comm. R, v. St. 16 September, tenzij in onderstaande lijst anders vermeld. Regiment van kolonel Eduard Carpenter luitenant-kolonel Pieter Keerweer; Sergeant majoor Martin van Hertsbergen. Regiment van kolonel Cornelis van den Brande; luitenant-kolonel Johan Entens; Sergeant-majoor Jacob Delean (Res. R. v. St. 21 October 1647). Regiment van kolonel Johan van den Brincken; luitenant-kolonel Herman Buwinghausen van Walmeraet; Sergeant-majoor Willem van der Wall.

NIMH | 1918 | | pagina 337