Bijlage Vil. 85i ORDERS OP DE WAPENING EN DE KLEEDING. In de resolution van den Raad van State van 20 October 1689 komt het volgende voor: „Syn Hoocheyt mede geseght hebbende dat vele „soldaten niet behoorlijk gewapent sijn, d'een dit ende d'ander dat „manqueert, soo is d'ordre op de wapeninge te peerde ende te voet ge- „resumeert ende sal met naerder communicatie van S. H. voorts ge- „arresteert ende in alle garnisoenen worden gesonden om naergekomen „te worden, special oock aen alle commissarissen van de monstcringe, „om hen daernae punct. te reguleren ende de defecten te noteren volgens „heure instructie". De nieuwe order op de wapening werd dd. 22 October 1639 uitge geven (1). Ze bevatte in hoofdzaak het volgende a. Kurassiers. „In den eersten sullen geene Ruyteren (uytgesondert de peerden vande „officieren) ghepasseert werden, dan die selve Meester zijn, sonder dat „eenige Dienaers goedt gedaen sullen werden, alwaer 't datse monteert, „gewapent ende totte Wapenen bequaem waren". Deze zin slaat op de afschaffing der bidets. Het vervolg is nagenoeg eensluidend met den tekst der orde van 1623, zoodat daaruit niets betreffende de door prins Frederik Hendrik vastgestelde modellen van minder gewicht kan afgeleid wordentenzij voor de vuurwapenen: „Item sullen hebben twee korte Roers ofte Pistolen, „waer van den Loop sal wesen langh twintich Rynlandtsche Roeduymen „ende schietende een Kogel van twee-en-dertich rollende, en de dertich „sluijtende in 't pondt (2). b. Harquebusiers. Ook hier geldt het verschil met de order van 1623 hoofdzakelijk de vuurwapenen: „Item sullen hebben een Roer, of Carabijn, waer van „den loop niet en sal mogen korter zijn, dan dertich Rhynlantsche Roe duymen, schietende een kogel van achtien rollende ende sestien sluy- „tende iu 't Pondt: Ende twee Pistolen" als van de kurassiers. c. Spiessen of piekeniers. Stormhoed, gorgerijn met het achterste en het voorste der rusting, twee tassetten, zwaard als vroeger; „sullen insgelijcx dragen heele „Spiessen, ten minsten van vijfthien voeten Rhynlandts sonder het (1) G. P. B. II 250 en 255. (2) De „sluytende" kogelzonder speelruimte met de ziel van den loopgaf een zekerder schot dan de „rollende" en was bestemd voor de groote afstanden; de lading met don rollenden kogel ging gemakkelijker, dus spoediger on was meer geschikt voor de kleine afstanden.

NIMH | 1918 | | pagina 371