3o2 „Yser, ende niet halve Spiessen". Op wacht werd evenwel de voorkeur aan halve pieken gegeven (1). cl. Musketiers. „De Musquettiers sullen gehouden zijn te dragen een Rappier Item „een Musquet, gheboort op thien Kogels int Pondt, hoe wel schietende „een loopende Kogel van twaelf int Pondt de Loop langh vier „Rijnlandtsche voeten Item een Porquet, sullen geen Vier-Roers „mogen gepasseert werden". Opmerkelijk zwijgt de order over de bewapening der compagnieën vier- of vuurroers, vermoedelijk omdat daarin nog geen eenheid was gebracht, of wel, omdat deze soort van bewapening nog niet in alle opzichten voldeed. De laatste bepaling luidde: „Dat cle Commissarissen gelast worden „regardt te nemen ofte de Capiteynen die kortinge doen voor de Klee- „dingen, oock de Kleedingen aan hare Soldaten effectivelijck gheven, „ende den Raedt van State adviseren, van 't gebreck dat sij daerinne „vinden". Prins Frederik Hendrik en de Raad van State toonden zich voor standers dat de kapiteins de zorg voor de kleeding hunner soldaten op zich namen, hetgeen, behoorlijk opgevat, ten voordeele van den sol daat moest strekken, zoowel in geldelijk opzicht als betreffende zinde lijkheid en uiterlijk voorkomen. De prinsen van Oranje zorgden dat hun garde te voet geregeld om de twee jaren „eenparig en in goed fatsoen" gekleed werd (2). Bij de regimenten Engelschen geschiedden wekelijks kortingen op de soldijwaardoor het dragen van uniforme klee ding reeds lang mogelijk was gemaakt. Ten einde een meer gewenschten toestand bij de overige korpsen in het leven te roepen, verklaarde een order van 21 October 1639 „dat syn Hoocheyt ende wij (Raad van State) „alsnoch dienstich vinden dat alle soldaten onder heure compn. voortaen „alsoo op affrekeninghe sullen worden aengenomen, ende dat d'affreke- „ninghe eenmael 'sjaers worde gedaen in April, emmers uytterlijck voor „den le Mey, op dat de soldaten alsdan daervan voldaen wordende, „met een nieuw kleedt mogen versien zijn. Ende dat men begheere dat „de colonnellen wel sullen letten dat sulcx onder hun Regiment behoor- „lijck nagecomen worde" (3). Deze order schiep de mogelijkheid om althans compagniesgewijze tot eenvormigheid in de kleeding te geraken. (1) Res. R. v. St. 25 Januari 1630. (2) Res. H. 10 Maart 1651. (8) Res. R. v. St. 2021 October 1639.

NIMH | 1918 | | pagina 372