éi Weldra van den koning van Spanje als hertog van Brabant op de Staten- Generaal overging, bleven de rechten van Luik tot het einde der Repu bliek gehandhaafd. De kwartiermeester-generaal van het leger Adriaan de Percheval, op 10 Juni met cavalerie en de kwartiermeesters dei- korpsen vooruitgezonden, verkende de gesteldheid van het terrein en bepaalde de plaatsen, waar de korpsen moesten worden opgesteld. Aanvankelijk betrok de aanvaller vier kwartieren a. De Prins, ten westen van Maastricht op den Duisberg; 5. Graaf Hendrik Casimir, bij Wilre; c. Brederode, te Smeermaas; en d. Herman Otto van Limburg Stirum, te Borgharen; later kwamen nog daarbij e. Graaf Johan Maurits van Nassau, ten O. van Wijk; f. Graaf Willem van Nassau, tusschen d en e; g. Pijnssen van der Aaop den Pietersberg; en h. de Friezen, tusschen e en g. Schipbruggen beneden en boven Maastricht (tusschen de kwartieren c en d, g en h) verzekerden de gemeenschap. Hot leger zorgde verder voor het retrancheeren der kwartieren, den aanleg van buitenwerken en de versperring der toegangen. Eiken avond om zes uur hield men kerkparade met gezang en gebed voor de compag nieën, die de wachten in de loopgraven moesten betrekken. Wegens afwezigheid van den gouverneur Claude de Lannoy, heer van la Motterie, was Guillaume Bette, baron van Lede, met de verdediging belast. Gelijktijdig met het beleg van Maastricht zou Vlaanderen uit Zee land bestookt worden. Hiertoe verliet graaf Willem van Nassau den 30sten Mei Mook met 25 compagnieën, waarbij de regimenten Eren- treyter en Rosencrants hij zeilde den 7den Juni van Rammekens, landde twee dagen later op den Kouwensteinschen dijk tusschen Lillo en Antwerpen, waar hij zich meester maakte van de Kruis- (9 Juni) en de Jacobus-schans. Wel heerschte groote schrik te Antwerpenwaar zich geen bevelhebber bevondmaar tegen alle verwachting vielen burgers noch boeren den graaf bij; de schansen Ambrosius, Hoogewerf en die in den polder van Namen gaven zich in Juli over; andere voordeelen konden wegens de geringe sterkte niet behaald worden, zoodat de graaf spoedig naar Nijmegen terugkeerde (1). Intusschen bereikte het Spaansche leger onder Santa Cruz en Gonzales Fernandez de Cordova den 25sten Juni Tongeren, den 29sten Neerhaeren op den terugtochtsweg naar Holland (2)eiken avondtot de overgave van (1) Res. R. y. St. 1 Juni; Res. S. G. 11 Juni, 19 Juli; Lias loopende 1632 dd. 18 Juni. (2) Hot Spaansche leger telde 178 compagnieön te voet, 70 te paard, 70 stukken geschut en 900 wagens.

NIMH | 1918 | | pagina 81