64 maakte de luitenant-generaal Stakenbroeck zich den Ssten September meester van de stad Limburg, bezette Valkenburg, Daelhem en 's Her- togenrade, te zamen de landen van Overmaze uitmakende. Hugo de Noyelles, graaf van Noyelles en van Palais, Spaansch gouverneur en kapitein-generaal van het hertogdom Limburg, werd als Staatsch com mandeur der stad van dien naam opgevolgd door den luitenant-kolonel Enno Perentz. In Mei 1683 volgde op voorstel van Holland de benoe ming van prins Frederik Hendrik tot stadhouder en kapitein-generaal van het hertogdom Limburg en de landen van Overmazeop een tracte- ment van 3000 'sjaars ten laste der domeinen (1). Wanneer het Staatsche leger krachtig optrad zou de vijand een op- marsch naar Brussel niet kunnen belettenbovendien bestond het vooruit uitzicht, dat de ingezetenen der Zuidelijke Nederlanden zich alsdan van het Spaansche bewind afscheidden, waartoe zij meer dan eens door de Staten-Generaal waren aangespoord (2). De infante Isabella zag het gevaar zeer goed in, zoodat zij besloot nogmaals den weg der vredes onderhandelingen in te slaan en afgevaardigden der zoogenaamde Zuid- Nederlandsche Staten-Generaal, onder de leiding van Filips de Ligne, prins van Aerschot-Arenbergen Jacob Boonen, aartsbisschop van Mechelennaar 's Gravenhage te zenden. Zij zochten de beraadslagingen te rekken, gaven op nagenoeg alle punten toe met de bedoeling om tijd te winnen, doch de gedane beloften bij gelegenheid in te trekken; hunne onoprechtheid veroorzaakte dan ook mislukking der opdracht. Ter wille van de onderhandelingen zag men af van den tocht naar Brussel, terwijl reeds gegeven bevelen voor een inval in Vlaanderen onder Wil lem de Zoete de Lake, gouverneur van Sluis, werden ingetrokken; daarentegen liet men het oog vallen op de nog door Spanje in Duitschland bezette steden (3). Prins Prederik Hendrik bracht den 31sten October het leger, ter sterkte van ongeveer 12000 man, over de Maas naar Wijk, vestigde zich gedurende een paar weken te Herkenbosch bij Roermondvervolgens te Wankum, tusschen Venlo en Stralen (4). Nadat Vincent van IJssel- stei.jn zich van Kerpen en Lommerson (31 October), graaf Willem van Nassau van Orsoy (16 November) hadden meester gemaakt, besloot de Prins het leger naar de garnizoenen te zenden, de waardgelders af te danken en de burgers naar hunne haardsteden te laten teruggaan (5). De (1) G. P. B. II 654 on 655 dd. 8 September, voorwaarden van overgave; Res. S. G. 16 en 18 September 1682, 4 Mei, Comm. S. G. 7 Mei 1633. Van het oude hertogdom Limburg behooren alleen de gemeenten Slenaken en Epen tot de tegenwoordige Nederlandsche pro vincie Limburg. (2) G. P. B. II 14 dd. 22 Mei en 11 September 1632. (3) Res. S. G. 8, 19, 20, 28 en 30 Augustus, 15 September 1632. (4) Res. S. G. 5 en 14 November 1632. (5) Res. S. G. 11, 15, 18, 21 en 25 November 1632. Kerpen en Lommerson werden over gegeven door den drost Jacob van Kinswiler, Orsoy door den gouverneur Leonardo Ca- racioli; de capitulaties van overgave dezer plaatsen zü'n opgenomen in N°. 8339 van het Archief der Staten-Generaal. Vincent van IJsselsteijn werd commandeur van Orsoy.

NIMH | 1918 | | pagina 84