80 stonds deden de gardes-dragonders en eenige bataljons infanterie een aanval op de abdij, waar Luxemburg zijn hoofdkwartier had gevestigd, waaruit zich een gevecht ontwikkelde hetwelk zes uren duurde, waar na Luxemburg 's nachts aftrok „onder stilten doch niet sonder con fusie, met acliterlatinge van dooden, gequetsten, tenten ende provi- „sien". Everard van Weede begaf zich namens den prins van Oranje den löden naar Luxemburg om over een wapenstilstand en de voorzie ning van Bergen te onderhandelen. Men kwam tot overeenstemming over een wapenstilstand van twee etmalen, in afwachting van 's ko- nings bevelen. Hunne Hoog Mogenden gaven prins Willem „pouvoir „tot cessatie van alle Hostiliteyten te Water ende te Lande". De gevol gen waren, dat het koninklijke leger zou afmarcheeren naar Genry of naar Merbes-Pottrie, het Staatsche naar Nivelles, blijvende de Spaan- sche krijgsmacht in de nabijheid te Houtain le Mont. In het najaar bleef het Staatsche leger tusschen Brussel en de Maas. De Prins van Oranje rapporteerde aan Hunne Hoog Mogenden: „wij vinden ons „onder des geobligeert dat getuygenisse te geven aen de Infanterie van „den Staet, dat deselve in dese occasie heeft bethoont een vigeur die „onvergelyckelyck is, ende actiën gedaen, boven alles dat men vande „selve soude hebben konnen verwachten, zijnde seer te beklagen, dat „de gelegentheyt van het Terrain niet toe en heeft gelaten, dat de Ca- „vallerie van den Staet heeft konnen in actie komen". Intusschen was nog op 10 Augustus de vrede tusschen Frankrijk en de Republiek ge sloten, van welk feit de stadhouder op 14 Augustus geen officieële kennis had. Op 17 Augustus zonden Hunne Hoog Mogenden aan prins Willem hunne gelukwenschen „over de victorie ende t' voordeel op ende je- „gens den vijandt soo loffelycken ende glorieuselycken geobtineert „ende bevochten". De Staten van Holland bedankten Zijn Hoogheid voor den ijver en de dapperheid bij St. Denis betoond, en voor het slui ten van den wapenstilstand. Op 23 Augustus, nadat hij den vorigen dag te Honsholredijk was aangekomen, bracht de Prins aan de ver gadering van Hunne Hoog Mogenden verslag uit omtrent hetgeen was verricht om Bergen te ontzetten. In den loop van den daarvoor nood zakelijk geworden veldslag bij St. Denis redde Hendrik van Nassau- Ouwerkerk, kapitein der gardes du corps, het leven van den prins van Oranje, toen hij „een frans officier, die met een esquadron op Sijn „Hoocheyt aenquam, ende aireede als aen hem was, het pistool in de „zijde hadde geset, ende van het paerdt geschoten, ende daerdoor ge- „prevenieert dat hoochgemelte Sijn Hoocheyt noch gequetst noch ge hangen was geworden". Hunne Hoog Mogenden vereerden Ouwer- kerk met „een goudt gedreven degengevest ende een gout garnituir „tot een paer pistolen, met een paer goude paerde bouckels", vervaar-

NIMH | 1940 | | pagina 100