99 slechts een enkelen wil werden bestuurddie des konings. Op 5 Juni gaf d'Avaux kennis aan Hunne Hoog Mogenden, dat Luxemburg vijf dagen te voren de chamade had geslagende koning voegde het hertog dom toe aan het gouvernement van Lotharingen. De gezant herinner de tevens aan zijn vorige betoogen en gaf kennis dat, in weerwil van het succes zijner wapenen, de koning de verlenging van den gestelden termijn nogmaals met 12 dagen toestond, te rekenen van af de overga ve van Luxemburg. Op de aanmerking van Hunne Hoog Mogenden, dat de termijn te kort was om met de provinciën, de ministers van Span je en die der verbondenen te raadplegen, berichtte d'Avaux op 7 Juni, dat de koning nog een maand a zes weken uitstel gaf, mits de Repu- bliek, onder waarborg van koning Karel van Groot-Brittannië, met hem een verdrag sloot „de ne donner aucune assistance aux Espagnols „directe ny indirecte, et de ne pas souffrir que vos Trouppes fassent „le moindre acte d'hostilité contre les trouppes, pais, sujets ou alliez „de Sa Majesté". Liet Spanje ook dezen termijn verloopen, dan was de Republiek verplicht al hare troepen uit de Zuidelijke Nederlanden te rug te roepen. Verdere verlenging, ten einde keizer Leopold in het Duitsche Rijk tot een beslissing te brengen, verkoos Lodewijk niet toe te staan (1). De provinciën waren bereid om de gestelde eischen aan te nemen, mits onder aanbeveling aan den koning om prins Willem voldoening te geven ter zake van de inbeslagneming van bet prinsdom Oranje, in 1682 door Fransche troepen bezet. Zeeland verlangde daarvan een hoofdvoorwaarde te maken, zoo niet, dan onthield het zijn goedkeuring. Zonder verder af te wachten, verklaarden Hunne Hoog Mogenden op 29 Juni hunne instemming met de voorwaarden tot een voor 20 jaren te sluiten wapenschorsing tusschen Zijn Aller christelijke Majesteit van Frankrijk en Zijn Katholieke Majesteit van Spanje. Hunne Hoog Mogenden verzochten den Prins om te bevelen, dat de Staatsche troe pen in de Zuidelijke Nederlanden niets tegen de Franschen zouden on dernemen, hetgeen, volgens Zijn Hoogheid, onmogelijk zou blijken om lang vol te houden. Volgens de gesloten overeenkomst verbonden Hunne Hoog Mogenden zich om Spanje te bewegen de volgende uit zonderingen op den te Nijmegen gesloten vrede goed te keuren: a. Frankrijk blijft in het bezit van de stad Luxemburg, hare voogdij van 14 a 15 dorpen, Beaumont met 3 a 4 dorpen, Bouvines, Chimay met 12 a 15 dorpen; b. Als Spanje binnen 6 weken ratificeert, dan geeft Frankrijk de steden Kortrijk en Dixmuiden, na ontmanteld te zijn, terug; eveneens de sinds 20 Augustus 1683 veroverde plaatsen; c. De Fransche troepen keeren binnen de eigen grenzen terug; (1) Res. S.G. 29 Januari,' 10 Februari, 28 Maart, 31 Mei, 5, 7, 14, 15 Juni, Seer. Res. S.G. 12, 15, 18 Mei, 12, 14, 16 Juni 1684.

NIMH | 1940 | | pagina 119