109 steld. Op 24 Februari 1687 maakte cle nieuwe gezant „chevalier Ignace White off Alby, baronet van 't Ryck van Engelandt ende marquis „d'Albe ville in 't Ryck" volgens Macaulay „the weakest and basest „of all the members of the Jesuitical Cabal" zijne opwachting ter Staten-Generaal, waar hij het verzoek des konings mondeling herhaalde. Noch Hunne Hoog Mogenden, noch de Staten van Holland verkozen aan 's konings wensch te voldoen. Op 10 April geleidde de provoost- generaal de officieren van de voorpoort over Delfshaven naar Brielle, van waar zij naar Engeland zeilden, met verbod van terugkeer. Al- beville hiermede in kennis gesteld, noemde zulks „een onthael van „het onweerdichste dat men hadde konnen doen aen Sijne Majesteyts „onderdanen" (1). Lodewijk XIV wist Jacobus door aanzienlijke geldgeschenken ge heel onder zijn invloed te brengen. De Britsche koning beproefde enke le malen zich daaraan te onttrekken, doch had slechts te kiezen tus- schen een vrij parlement, dat hem sterk zou beteugelen, of onderwer ping aan den Franschen koning. Na de overwinning van Sedgemoor liet hij het masker vallen, de katholieken werden overal bevoordeeld wat gepaard ging met bloedige onderdrukking van allen, die zich daar tegen verzetten. Prins Willem van Oranje werd thans als eerste prins van den bloede algemeen als hoofd der oppositie erkend, 's Ko nings verkrachting van de rijkswetten en van zijne vroegere beloften viel samen met de geloofsvervolgingen in Frankrijk na de herroeping van het Edict van Nantes. Er was alle reden te vreezen, dat hij dit voorbeeld in zijn eigen rijken zou volgen. Binnen korten tijd was het meerendeel der hem tot dusverre trouw gebleven onderdanen tegen hem gekeerd, onder welke tal van Katholieken, die met bezorgdheid de wassende macht van Frankrijk aanzagen. De laatste omstandigheid leidde er zelfs toe, dat paus Innocentius, Keizer Leopold en Karel II van Spanje, die eigenlijk elke bevoor rechting en uitbreiding van hun geloof moesten toejuichen, zich nauwer bij de Republiek en andere protestantsche mogendheden aansloten en met spanning den verderen loop der gebeurtenissen in het eilandenrijk gadesloegen. Sinds Lodewijk XIV onder den invloed kwam van de dweep zieke, door hem tot markiezin van Maintenon verheven, Fran^oise d'Aubigné, met wie hij in 1685 een geheim huwelijk aanging, stelde hij zich de uitroeiing van het protestantisme in zijn rijk tot levenstaak(2). De door Hendrik IV bij het edict van Nantes (13 April 1598) aan zijn protestantsche onderdanen gewaarborgde godsdienstvrijheid werd op (1) Res. S.G. 15 October, 5 November, 3 December, Res. H. 29 November 1686, Seer. Res. S.G. 27 Januari, 21 Februari, Res. H. 18 Februari, 22, 25 Maart, 9.Mei, Res. S.G. 24 Februari, 22 Maart, 28 April, 15, 21 Mei 1687. (2) Zie Aanteekening N° 24.

NIMH | 1940 | | pagina 129