117 en Moerspui werden geslecht, de magazijnen, uit deze plaatsen naar Sluis en Hulst overgebracht. De Eaad bewilligde in het verzoek van den magistraat om de ingezetenen van het Vrije van Sluis „soo te voet „als te paert" te gelasten zich tegen den vijand te wapenen met „goet „geweer, crujt ende lont, omme in cas van Attacque offte invasie, „denselven waere het mogelyck te keeren uyt de twee Eylanden van „Cadzant ende Schoondycke." Willem van Zuidlant, commandeur van Sluis, ontving last om drie onderofficieren of gemeenen „sigh het „faict des oorlogs wel verstaende aente stellen om de Landsaeten voor noemt ten fine voorschreve inde Militaire Exercitiën te oeffenen." Te Dordrecht werden „de drie soorten van Stormbruggens met hare „Ladders ende verdere toebehooren" ingescheept tot nadere bestem ming, zooals later bleek, Engeland. De kapitein van de ponten Johan van Erp wijdde zijn zorgen aan het slaan van „een bequame ende suf- „fisante brugge over de riviere de Maeze voor de stadt Graeff", waartoe de vier aldaar voorhanden ponten werden aangevuld door gehuurde „ponten, pleyten ende bequaem vaertuygh als daertoe sal worden ver- „eyscht, mitsgaders deselve Brugge te voorzien van suffisante ende „stercke plancken". Hij ontving 500 om 20 pontgasten, de kapitein van de timmerlieden Cornelis van der Val'ck 300 om 12 timmer- gasten aan te nemen, de kapitein der artillerie Otto Christoffel van Verschuer 2154-10 voor verschillende officieren. Ohristiaan Frederik Schuman ontving commissie als medicus te velde. De meester-chirurgijn Johan de Quavere kon beschikken over „ses paer „slaeplaeckens die sterck sijn, ses paer sleaplaeckens oude, een dozijn „oude hemden, ses taeffellaeckens, drie dosijn servetten, twee sticke „root Lindt, ses spelde brieven ende soo veel Bandt gaerren"; de apo theker Francois van Sevenhuysen zorgde voor medicament-kisten. De chirurgijns Willem van Loon en Johan van Eouwenhoest hadden elk onder zich een apotheker en twee knechts. Dit geneeskundig per soneel, zoomede Abraham Rottermont, apotheker van Zijn Hoog heid, met twee knechts, was met zes predikanten bestemd voor den dienst te velde, waarschijnlijk om prins Willem op zijn zeetocht te vergezellen (1). De slechte toestand van de fortificatiën lag uitsluitend aan de pro vinciën, geenszins aan de Generaliteit. De bondgenooten mochten al in de jaarlijks op de Staten van oorlog aangevraagde gelden consenteeren, zoodra 't op betaling aankwam, hadden zij allerlei uitvluchten, meestal bewerende daartoe niet te zijn verplicht wegens overschrijding van andere betalingen. Pogingen tot onderlinge afrekening op liquidatie faalden, met gevolg: verwaarloozing der weermiddelen. Een begroo ting van kosten, strekkende tot voorziening van de vervallen verster- (1) Res. S.G. 5, 10 Januari, 28 September, 2, 46, 1113 October, Comm. R. v. St. 21 October 1688. De resolutie van 6 October bevat een kostenberekening van de schipbrug te Grave, met opgaven van materieel en pers meel.

NIMH | 1940 | | pagina 137