131 „Additionall Declaration" d.d. 24 October ontzenuwde het valsche uitstrooisel dat het in 's Prinsen bedoeling lag om het volk te onder drukken: zijn tusschenkomst beoogde uitsluitend ,,for Preserving of „the Protestant Religion, and for Restoring the Lawes and Liberties(l)". Te Exeter voegden zich de eerste personen van aanzien bij den Prins: op 4 December de luitenant-generaal John Churchill, op wiens trouw koning Jacobus tot het laatst vast had gerekend. Desertie van officieren op groote schaal volgde. Prins George van Denemarken verliet 's konings zijde, terwijl zijn echtgenoote prinses Anna zich naar de opstandelingen in het noorden begaf. Het koninklijke leger onder Feversham trok terug over Axminster en Salisbury, langzaam achter volgd door het leger van den Prins, die steeds een oplossing zonder wapengeweld voor oogen hield. Slechts bij Wincanton in Dorsetshire en bij Reading aan de Theems grepen schermutselingen plaats, eindigende met een nederlaag der koninklijke troepen. Na een zesdaagsch ver blijf te Salisbury bij zijn leger keerde de koning terug naar Londen (6 December); het begin van het einde. Op 16 December ontving de Prins te Hungerford commissarissen van den koning't bleek toen dat de kroon voor Jacobus nog niet als verloren viel te beschouwen, als hij slechts gehoor geliefde te geven aan de wenschen des volks. Op 21 December vluchtte de koning naar de zeekust, van waar koningin Maria en de prins van Wales reeds door Amoine Nompar de Cau- mont, graaf van Lauzun, naar Frankrijk waren overgebracht; op een hoeker ingescheept zijnde, haalden visschers nabij het eiland Sheppey Jacobus van boord en brachten hem naar Londen terug, waar de lords van de voorloopige regeering hem in vrijheid stelden. De koning begaf zich terstond naar Rochester en verbleef van 26 tot 28 December te Whitehall; Willem Frederik van Nassau-Zuylenstein weigerde namens prins Willem elk onderhoud zoolang Londen niet door diens troepen was bezet. Den 27sten December bezette Hendrik Trajectinus van Solms met drie bataljons en eenige ruiterij Whitehall en St. James, waarop de koning weder naar Rochester ver trok, op de Medway begeleid door schepen met de prinselijke lijfwacht. Op 29 December deed prins Willem zijn intocht te Londen; de drie regimenten Engelschen werden ondergebracht in en om den Tower, de drie regimenten Schotten in Soutliwarck, terwijl de Prins en Frederik Armand van Sciionberg zich vestigden in het paleis van St .James- Op Nieuwsjaarsdag 1689 vluchtte Jacobus ten tweeden male; vóór zijn vertrek gaf hij bevel aan Feversham om het leger te ontslaan, doch de verstandige maatregelen van prins Willem wisten de ontbinding te voorkomen, hetgeen bij de losbandigheid der soldaten op een groote ramp zou zijn uitgeloopen. Tot 's Prinsen voldoening werd ditmaal de vlucht des konings door niets en door niemand verhinderd. In den mor gen van 2 Januari landde de koning te Ambleteuse; Lodewijk XIY (1) Pamflet N° 12773.

NIMH | 1940 | | pagina 151