144 Gelderland 30 6 Holland 46 12 Utrecht 37 7 Zeeland 8 2 Overijssel 1 4 Friesland 9 3 Drente 1 Groningen 4 1 Drente 1 - 86 compagnieën 86 compagnieën Gelijk nader zal blijken, kwamen deze getallen geenszins overeen met- de opgaven in de staten van oorlog. Verwarring bleef dan ook niet ach terwege. Bovendien waren op 4 Augustus 1675 nog geen consenten voor de 120 compagnieën binnengekomen. Voorts was verzuimd om de traktementen van een aantal hoofdofficieren in de nieuw opgemaakte staten van oorlog te vermelden, zoodat er op een andere wijze in moest worden voorzien. Gelderland en Utrecht gaven slechts noode toestem ming, Overijssel verklaarde de opgelegde lasten onmogelijk te kunnen dragen; de provincie zag zich zelfs genoodzaakt een harer regimenten, Eybergen of Bremse, onbetaald te laten of af te wijzen, verzocht voorts om de tot de helft teruggebrachte serviesgelden weder voltallig toe te kennen, het traktement van den provincialen gouverneur te herstellen, ten slotte om hare quote tot de helft te verminderen. Drente verzeker de, dat de lasten onmogelijk konden opgebracht worden door „de arme „ingesetenen, die door de vijanden soo ellendigh geplundert, en van hare „eijgen militie door inquartiering, wagenvrachten ende andere lasten, „soo jammerlijk bedorven sijn". Hunne Hoog Mogenden waren ver plicht de nieuwe orde van zaken te handhaven en konden de klachten slechts beantwoorden met den troost, dat „de redenen hier boven ge- „allegueerd oock militeren voor meest alle de seven geünieerde provin- „cien, ende dat die eerder meerder als minder devastagie, verwoestinge „ende verderff" hadden ondergaan (1). Staat van oorlog voor 1676. Op 12 November 1675 overtuigde de prins van Oranje den Baad van State, t sij dat men genootsaeckt soude wezen omme te conti nueren in den oorlogh offte dat den goeden Godt in Sijn Genade quam „te verleenen een eerlycke ende verseeckerde vreede" 't in elk geval noodzakelijk bleef om de militie in de bestaande sterkte, dus met in begrip der 120 compagnieën van den extra-ordinaris staat van oorlog, te handhaven. Men besloot tot de samenstelling van een enkelen staat van oorlog, waarop wel een grooter aantal infanterie-compagnieën Vermeerdering van den ontlasting van den ordinaris staat extra-staat ordinaris staat extra-staat (1) Res. S.G. 10 Januari, 7, 12 Februari, 4 Maart, 23, 29 April, 13 November, Res. R. v. St 4 Augustus, 2 September 1676.

NIMH | 1940 | | pagina 164