280 B. COMPAGNIEËN ARTILLERIE. Met de oprichting in 1677 van 6 compagnieën, deed de artillerie als derde wapen haar intrede bij het Staatsche leger en mocht zij zich onder de hoede van Sancta Barbara gesteld rekenen. Sinds lange tijden pleegden de Fransche artilleristen, ter eere der heilige, op 4 December feest te vieren, een voorbeeld bij de meeste legers nagevolgd. Bij den extra-ordinaris staat van oorlog van 8 Januari 1677, uitslui tend betrekking hebbende op de artillerie, gaven Zijne Hoogheid en de Raad van State als hun oordeel te kennen: „omme te prevenieren ,,alle desordelijckheyt, ende tot observantie van een goede ende wel „gereguleerde directie niet expedientster conde werden bij de handt „genomen, dan dat de geheelen Train vande artillerie wierde geredi- „geert onder ses geformeerde compagnieën, dat mede de verdere offi cieren specterende tot de ponten, stormbruggen, ende diergelijcke „gerengeert worden yder onder haer overhooft ofte capiteynen, dat „daerdoor, behalve eene exacte ende welgeschickte oeconomie, noch ge- „assequeert soude worden een groot point tot sonderlingen dienst van- „den Lande namentlijk dat alles inde executie met de noodige promp titude ende punctualiteyt soude connen worden geeffectueert, ende „bovendien tot sublevement vande financie gesmesnageert ende ge- profiteert op de costen, dewelcke ter saecke van de artillerie sulcx „als deselve tot noch toe op den ordinairis staet van oorlogh is ge tracht, hebben moeten worden gedragen meerder dan derthien „duysent guldens int'Jaer, niettegenstaende dat alle de Officiers ende „Trainspersoonen voort geheele Jaer in continuelen Dienst gehouden „souden worden; dat uyt dat pepertueel employ noch bij gevolge „soudecomen te resulteren, dat van sonderlinge consideratie is, dat „den Staet altijt conde sijn bedient van capable ende geexperimenteerde „Luyden, versien met de vereyscbte qualiteyten" (1). Sterkte en bezoldiging eener compagnie. 1 Kapitein 1 edelman en batterij-meester 1 edelman en timmerman 1 edelman 8 extra edelheden-vuurwerkers ad. 40. 6 korporaals-timmerlieden ad. 2210 12 timmergasten ad. 20 6 korporaals van de konstabels ad. 20 80 konstabels ad. 18 6 korporaals van de handlangers ad. 14 108 matrozen-handlangers ad. 12 133 I 120 135 240 120 540 60 50 175 hoofden, ter loopende maand ten 42 dagen 2848 393211 (1) Vergelijk bladz. 207.

NIMH | 1940 | | pagina 300