13 De groote en kleine schipbruggen moesten in orde gebracht, biesbrug- gen vervaardigd, oorlogsbehoeften naar vele plaatsen verzonden wor den. De Raad van State sloot een contract met den wagenmeester- generaal Cornelis Ascanius van Sypesteyn tot levering en onder houd gedurende de zomermaanden van 200 met drie paarden be spannen wagens tot geschut, ammunitie en levensmiddelenhij overleed in Juli en werd opgevolgd door Johan de Joncheere (1). Tot verval der onkosten, bood de Raad van State twee petities aan Hunne Hoog Mogenden aandd. 9 Februari voor „Legerlasten", tot be taling van trein-personeel, aanschaffing of huur van paarden, wagens, enz. ad 800.000; dd. 7 Juli voor aanschaffing van magazijnsvoor- raden ad 150.000. In Juli vestigde de prins van Oranje zijn hoofdkwartier te Raams- donk. Al stond hij met zijn leger buiten Holland's landpalen, met ont trekking van meerdere regimenten en compagnieën aan de Holland- sche waterlinie, de Prins duchtte geen onheil voor de veiligheid van dit gewest en rekende met vertrouwen in zijn plannen tegen den vijand te zullen slagen. Aan de roemrijke daden van de vloot onder Michiel de Ruyter viel 't vooral te danken, dat de Prins bij al zijn handelingen in den rug was gedekt en zich de grootste bewegingsvrijheid kon ver oorloven. De Prins had hem in groote vriendschap opgenomen en op 21 Februari den titel verleend van luitenant-admiraal-generaal van Holland en Westfriesland(2), welke eer en waardigheid in volgende tijden nog slechts éénmaal zou worden toegekend: aan Cornelis Tromp, de Ruyter's opvolger. Van al zijn medewerkers vorderde de Prins stipte gehoorzaamheid en plichtsbetrachting. Hij wist aan te moedigen en te beloonen, maar was onverbiddelijk tegenover plichtverzuim en laf hartigheid. Zijn ijzeren wil, uitstekend beleid en helder doorzicht, ten toon gespreid sinds de aanvaarding op jeugdigen leeftijd van de hoog ste en meest verantwoordelijke betrekkingen, stempelden den derden Willem tot een der krachtigste figuren van de XVIIe eeuw, aan wien Nederland de redding van vreemde overheersching had te danken. Na een deel zijns legers onder zijn broeder Filips van Orleans gesteld te hebben voor een aanslag op Staats-Vlaanderen, trok Lode- wijk XIV, vergezeld van James-Fitz Roy, hertog van Monmouth, en van Frederik Maurits II de la Tour d'Auvergne, hertog van Bouil lon, in Mei door de Spaansche Nederlanden om het beleg voor Maas tricht te slaan. De gouverneur der vesting, Rijngraaf Frederik Magnus van Salm, (1) Res. S.G. 14 Januari, 10 Maart, 6 Mei, Res. H. 14 Februari, Res. R. v. St. 18, 23 Maart, 22 April, 2, 8, 19 Mei, 3 Juni, 18 October, S.G. Lias loopende dd. 8, 9 Mei 1673. De voorwaar den tot het huren en de aanbesteding van tochtpaarden, wagens, enz. vindt men in de acte boeken van den Raad van State. (2) Brandt. Leven van de Ruvter blz. 885.

NIMH | 1940 | | pagina 33