327 tegen een verblijf van keizerlijke dragonders in de aan graaf Claude Frederik 'TSerclaes de Tilly, kolonel der Cavalerie, toebehoorende heerlijkheid Hurth, op twee mijlen van Keulen gelegen (Res. S. G. 6, 8, 13 Januari, 23, 26 Februari, 2, 9 Maart, 18 April 1685). Aanhoudend kwamen klachten voor omtrent liet betreden van we- derzijdsch grondgebied. Toen in Mei de regimenten Waldeck, onder sergeant-majoor Herman de Wilde, en de Ram van Hagedoorn uit Maastricht trokken tot deelneming aan de op de Mookerheide te hou den revue voor den prins van Oranje, brachten zij den tweeden dag, na een marsch van vier uren, twee rusten door nabij Achelen op Luiksch gebied, terwijl binnen twee uren de meiery van 's-Hertogenbosch was te bereiken. De te Achelen in 60 huizen ingekwartierde 1200 man eischten boven de voeding nog .15 karren en 18 paarden voor de bagage; te Grevenbroeck, mede op Luikschen bodem, werden eveneens daden van geweld gepleegd, welke tot rechtmatige klachten aanleiding gaven. (Res. S. G. 21 Augustus 13, 19, 28 September, 2, 9 October 1686). In 't begin van 1687 ontvoerde een afdeeling uit Maastricht Francois de Bergh gezegd Trips, heer van Nederlinter en Spaansch onderdaan uit het kasteel Crapoel onder 's-Hertogenrade. Als gevolg van Trips' moedwillig optreden in de heerlijkheid Eys, toebehoorende aan prins George Frederik van Waldeck, als baron van Withem, werden aldaar 8 soldaten van sauvegarde geplaatst, die weldra aan de mis handeling van 30 man onder Trips bloot stonden. 'tWas waar dat Trips op Spaansch gebied was gevangen genomen, maar evenzeer dat hij op Staatsch gebied geweld had gepleegd. Door tusschenkomst van Gua- stanaga herkreeg Trips ,,tot voorcominge van alle verdere verwij- „deringe" de vrijheid, tegen betaling der kosten van „sijne verteringe ,,ende van de gevanckenisse" (Res. S. G. 4 Februari, 28 Maart, 24 Mei, 1 Juni, 3 September 1687). AANTEEKFNING N° 27 (bladzijde 114). „Capitulation, fait par Son Altesse monsieur Le Prince d'Orange „Avec mr. le comte d'Ossery en qualité de General des Sujets „de La „Maj.te. de la Grande Bretagne au Service des Seigneurs „Estats des Provincies-Unies soubs approbation desdts Seigneurs „Estats. „Premierement il est convenu que celuy qui Commandera les Sujets „de Sade Majte sera son sujet naturel. „Que ledit general n'obeira qu'a Sade Altesse, aux mareschaux de „Camp Generaux et au General de la Cavallerie. „Que led1. General commandera toute L'Armee de L' Estat s'il venoit „faute de Sadte. Altesse, et des Generaux Susnommés. „Que les soldats de Sujets de Sa Mayte. dans ledJ service auront

NIMH | 1940 | | pagina 347