884 „vervoeren". (Res. S. 6. 5 December 1702). De Raad van State merkte in de generale petitie tot den staat van oorlog voor 1703 op, dat het pensioen van den „Riddermeester vande academie in den Hage" ad 5000 wel zou zijn weggelaten, ware bij Res. S. G. 27 November .1701 niet bepaald, dat bedoeld pensioen „bij provisie nog voor den aanstaan den jare op den staat van oorlog soude werden gecontinueert, dog „alleen voor de helft soude werden betaalt, totdat met gemelden ridder- „meester daar over sal weesen geconvenieert". Op een later ingediend verzoek om pensioen werd afwijzend beschikt (Res. R. v. S. 27 Sep tember 1703). In 1704 kreeg de Sociëteit vergunning tot het verkoopen van „hare „huijsinge ofte Rijschool tot exercitie van de Jeught" (Res. Holl. 14 Februari 1704). Eigenaars werden Antonis Alvarey Machado en Joseph d' Arredundo, die op het gesloopte pand zes nieuwe woningen lieten bouwen. Friesland kreeg zijn riddermeester in den persoon van „monsieur „Saint du Val", op een jaarlijksche toelage van 1000 rijksdaalders, waarvoor hij „alsdan gehouden sal sijn de ingesetenen deser provintie „in het rijden met twee paarden te onderwijzen voor acht Rijcsedael- „ders 's maents". (Res. Friesl. 24 December 1686). Hij overleed in 1703 (Res. Friesl. 16 Maart 1703). AANTEEKENING N° 35 (bladzijde 159). De Staten van Holland trokken zich bovendien de geldelijke be langen der hoofdofficieren aan „Syne Hoogheid ende gemelde Heeren Gecommitteerde Raaden „hebben daarenbooven geconsidereerd, dat de tractementen van de „Hooge Officieren en Capiteinen op den voorz. Staat zoo laag zijn uit- „getrokken, als die op eenige Staaten van Oorlog, ook als men alder- „meest heeft moeten menageeren, zijn gebragt: en seeker daar die „geene die in de Militie zijn, meest alle haar hoop moeten borneeren „met het bekoomen van een charge van Collonel, dewijle de hooger „Charges, immers, die, tot dewelke den Staat goedgevonden heeft „Gages of Tractamenten te stellen, seer weinig zijn, en dat 'er niet meer „zijn als ses Gouvernementen, tot dewelke den Staat insgelijks eenige „Tractementen heeft geaffecteertsoo soude het de Militairen, im- „mers die van eenige consideratie zijn, seer moeten degouteeren, als sy „souden moeten sien dat sy haar misschien met den titi.il van Collonel „souden moeten contenteeren, en ondertusschen niet anders dan Gagie „van een simpel Capitein trekken, ofdat die haare Gagies van Colonel „soo souden wierden besnoeit, dat die aan haar in der daad weinig of „geen voordeel soude bijbrengen: en of wel voor den jaare 1672 in „sommige tijden de Hooge Officieren zijn aangesteld als titulair, soo „gelooven sijne Hoogheid en de gemelde Heeren Gecommitteerde

NIMH | 1940 | | pagina 354