835 „Raaden niet, dat iemand die maar eenige geheugenisse behouden „heeft van de ongelukken den Lande in dien jaare overgekoomen, in „gedachten soude komen vallen, om de Militie die nu door syne Hoog- „heids goede voorsorge is gebragt in een Staat om aan de beste niet „te wijken, weederom te brengen in een postuur, om teegende slegste „niet te konnen opweegen, en alsoo den Staat daar door weederom te „storten in die ongemakken, daarvan de vermaaninge alleen nog „ten uiterste aan alle goede Ingeseetenen seer smerten moet". AANTEEKENING N° 36 (bladzijde 178). In 1676 had graaf Walraad van Nassau als generaal der cavalerie, gouverneur van Bergen op Zoom en voor wagendiensten te velde ruim 100.000 te vorderen; de Staten-Generaal verwezen hem naar zijne betaalsheeren (Bes. S. G. 7, 14 April). Drie jaren later was men den graaf 130.000 schuldig. De Staten-Generaal drongen thans bij de provinciën aan op voldoening der achterstallige legerlasten „opdat den „suppliant ende andere meer naeloopende crediteuren, die oock wel „van den Staet hebben gemeriteerd, daer nyt mogen werden betaelt, „ende alsoo buyten verdere dachten gestelt ende gehouden" (Res. S. G. 28 November). Hoewel keizer Leopold hem op 4 Augustus 1688 ver hief tot vorst van het Heilige Boomsche Rijk, bleef men hem in de Republiek nog langen tijd graaf noemen. AANTEEKENING N° 37 (bladzijde 179). Walter Vane was bij het Staatsche leger op 2 April 1640 aange steld tot ritmeester, op 21 December 1647 luitenant-kolonel bij het regiment Graven (Deel IV 198, 241). Toen in 1665 de 4 regimenten Engelschen en de 3 Scliotsche gedeeltelij k uit 's lands dienst werden ontslagen, gedeeltelijk tot nationale korpsen hervormd, kreeg Vane geen aanstelling. Een der ontslagen regimenten, sinds 1572 in Staatschen dienst en in Engeland bekend als „the old Buffs" lijfde Karel II als „the Holland regiment" bij zijn leger in. De eerste kolonel, Robbert Sidney, overleed 1668; de koning be noemde op 12 Augustus Vane tot zijn opvolger. Vane verkreeg op 18 Juni 1674 den rang van generaal-majoor bij het Staatsche leger, zonder tot schef van eenig korps te worden be noemd; op 11 Augustus van hetzelfde jaar sneuvelde hij bij Seneffe. AANTEEKENING N° 38 (bladzijde 177). Onder de adjudanten van generaals moge vermeld worden ritmeester Diederik Hoeufft, die deze betrekking bij luitenant-generaal Lu- dolf van Steeniiuijsen vervulde. Van hem is bewaard gebleven een

NIMH | 1940 | | pagina 355