19 Het meerendeels uit cavalerie bestaande hoofdleger, waarover de prins van Oranje persoonlijk het bevel voerde, lag verspreid tusschen Heusden en Geertruidenberg, met het hoofdkwartier te Eaamsdonk (1). De Prins besloot den vijand in Holland zelf afbreuk te doen en ver plaatste zijn macht, deels in schuiten, deels door marschen naar dat gewest, met de bedoeling zich van Naarden meester te maken. Op 3 September trok hij met 72 Staatsche en 48 Spaansche vanen over de bij Amsterdam gelegde schipbrug over den Amstel naar Ouderkerk en Weesp, van waar den volgenden dag vlotschuiten de troepen één uur varens opwaarts de "V echt brachten. Te 's Graveland vereenigde zich de cavalerie met de te Nieuwersluis aangekomen infanterie-af- deelingen, en men kwam op 6 September, met tusschen de 25-en 30000 man, voor Naarden. De bevelhebber, Philippe de Pracé du Pas, gaf zeven dagen later de vesting aan den Prins over en verkreeg met de on geveer 2100 man sterke bezetting vrijen aftocht naar Arnhem. De Prins vereerde eiken deelnemer aan den stormloop van 11 September met een ducaton, eiken grenadier met 15. Voor Luxemburg ging met het verlies van Naarden alle hoop op een bemachtiging van Holland ver loren (2). 's Prinsen spoedig daarop volgende zet de verovering van Bonn bezorgde hem den naam van opgewassen te zijn tegen de meest be roemde generaals van Lodewijk XIV. Prins Willem hield zijn voor nemen zelfs geheim voor Hunne Hoog Mogenden, wien hij bij vertrek uit 's Gravenhage op 29 September alleen het plan mededeelde „een „reyse naer Bergen op Zoom te doen." Uit hun verzoek aan Zijn Hoog heid om zich „bij de jegenwoordige ongelegentheyt van tijden ende „saecken niet all te verre van de frontieren ende limyten van den Staet te willen esloigneren", bleek voldoende hun onbekendheid met hetgeen de Prins in den zin had, hoezeer zij bewust waren, dat daardoor „de vervallen saecken van den Lande wederom mogen worden herstelt „ende in haeren voorigen florissanten standt gebracht". In de week der oorlogsverklaring van Spanje aan Frankrijk, vestigde de Prins het hoofdkwartier te Rozendaal, midden October te Santhoven, daar na te Mol. Te Herenthals voegde zich de landvoogd Monterey, met de Spaansche strijdkrachten bij het Staatsche leger, waarna men geza menlijk boven Venlo over de Maas trok naar Breyell, vervolgens over het „naer eene tamelijcke resistentie" ingenomen stadje Rheinback naar Bonn, de hoofd-etappe plaats van het Fransche leger in Neder land (3). In den nacht van 5 op 6 November opende de prins van Oranje de loopgraven. Den volgenden dag verscheen mede het keizerlijke leger (1) Zie Aanteekening N° 2. 741 R10753' V' St' 9 AUgUStUS' 1' 6 SePtember, Res. S.G. 20 September 1673. Pamfletten 10(3) Res. S.G. 29 September, Seer. Res. S.G. 11, 14, 18, 23 October, 10 November 1673.

NIMH | 1940 | | pagina 39