38 dienstbaar gemaakt aan de plannen van Louis de Rohan, prins van Guémenée en zijne rotgezellen, naar verluidde om koning Lodewijk in het bosch van Marly op te lichten en aan de Nederlandsche vloot uit te leveren. Terwijl de koning aan een jachtpartij deelnam, zou Monterey 18000 man bij Valenciennes gereed houden ter ondersteu ning van een in Normandië uit te breken opstand. Ter vervanging van sommige daarvoor bestemde Spaansche garnizoenen, kwam, op last van prins Willem III, de kolonel Caspar de Mauregnault met zijn regiment tijdelijk te Gent, later te Nieuwpoort en Dixmuiden; in Sep tember keerde hij naar Staats-Vlaanderen terug. Het listig ontworpen plan mislukte door verraad, nog meer door den onrustigen, voortva renden Tromp, die geen geduld toonde bij het wachten op een overeen gekomen sein. Het verslag dd. 27 Juli van graaf de Hornes aan Hun ne Hoog Mogenden vermeldde: op 23 Juni verscheen de vloot voor Belle He; een Engelsch schipper beweerde, dat het eiland bezet was met 8000 man, waaronder 600 edellieden te paard. Men landde den volgen den dag en ondervond door twee boven elkaar gelegen retranchemen- ten groot oponthoud om den berg te beklimmen; 's nachts kampeerde men op musketschotafstand van het kasteel, later nabij Sauzon, zonder tegen het fort, uit tijdsbesparing, iets te ondernemen en keerde op 30 Juni met grooten buit naar de schepen terug. Den 3den Juli ankerde de vloot in de baai van Bourgneuf, den volgenden dag landde men op het eiland Noirmoutier. Na een kort gevecht, waarbij de Staatschen 135 man aan dooden en gekwetsten verloren, vluchtten de Franschen over den bij laag water droog geloopen dam naar het vaste land van Poitou. La het kasteel gedeeltelijk vernield, de werken aan het strand „ge- sleght de huizen „geleeght", het vee „geconsumeert" te hebben, scheepte men zich na een drieweeksch verblijf, weder in met medene ming van 8 metalen-, 9 ijzeren kanonnen, 14.000 rijksdaalders aan brandschat en andere buit, zonder daarin gemoeid te worden door een ter overzijde opgestelde macht van 7000 edellieden te paard en 13000 man infanterie. Toen de vloot het anker lichtte, wist men dat de sa menzweering was verijdeld; op 27 November verloor Rohan het leven op t schavot. De van Noirmoutier medegenomen gijzelaars herkregen in 1676 de vrijheid (1). Aangezien de consenten niet verder dan tot 15 October reikten, had de vloot van Tromp nu huiswaarts moeten keeren, doch de luitenant-admiraal en de meester-generaal lieten zich door de Spanjaarden overreden om met hun vloot tegen die der Fran schen in de Middellandsche Zee op te treden. Deze zelfstandige hande ling van subalterne chefs gaf aanleiding tot ontevredenheidsbetuigin gen van den Prins van Oranje en van Hunne Hoog Mogenden, en baarde hun groote moeilijkheden in de latere vereffening der extra (1) Res. R. v. St. 18 Mei, Res. S.G. 4 Augustus, 8 September. Lias loopende dd. 7 Augus tus, 1674 Res. S.G. 18 Juni 1876.

NIMH | 1940 | | pagina 58