52 landvoogd was hun 97.000 voor brood schuldig en had aan den ont vanger-generaal te 's-Gravenhage slechts 24.000 laten afdragen, welk bedrag voor andere betalingen was besteed (1). De slecbt onderhouden Staatsche troepen pleegden veel moedwil, vooral in de Meiery van 's-Hertogenbosch, waar de bevolking toch al zoo sterk bad geleden en nog leed van den vijand. De ontwrichting van het maatschappelijke welzijn noopte tal van onderdanen der Republiek tot dienstneming bij den goed betalenden vijand; zij werden teruggeroepen met belofte van amnestie, doch onder bedreiging van doodstraf en verbeurdver-. klaring van goederen, als daarmede twee maanden verliepen. Ook bleek 't later dat tal van gereformeerde officieren geen gevolg hadden gegeven aan het bevel om zich bij de gedeputeerden te velde aan te melden; hunne namen werden op den Staat van oorlog doorgeslagen en door die van anderen vervangen (2). Met de subsidie-betaling aan vreemde vorsten bleef 't treurig gesteld. In 1676 verliep geen maand zonder klachten dienaangaande. Hunne Hoog Mogenden beriepen zich op ,,haer onvermogen ende de droevige „toevallen van allerley ongediert en watervloeden". In Maart drongen zij ten Hove te Madrid aan om alle subsidie-verplichtingen op zich te nemen, de Republiek daarvan te ontheffen. Niet dat Spanje daartoe verplicht was, maar uit welbegrepen eigenbelang, aangezien de Repu bliek dan een leger van 30.000 man in plaats van het overeengekomen mindere getal in de Spaansche Nederlanden te velde kon brengen en de vloot langer in de Middellandsche zee laten verblijven (3). Keurvorst Frederik Willem van Brandenburg was „bij den „aanvanck vande campagne ten hoochsten om geit verlegen" en wachtte vruchteloos op de door Spanje verschuldigde 20.000 rijksdaalders. Frankrijk trachtte dit euvel te benutten om Brandenburg van zijn bondgenooten te scheiden. Doch de keurvorst wilde zijn op de Zweden behaalde voordeelen niet prijsgeven, Hunne Hoog Mogenden trachtten hem in zijne goede voornemens te versterken door het sluiten van een „perpetuele alliancie van Syn Churfurst. Doorl. en desselffs Hooghe Heeren Nacomelingen" met de Republiek, hetgeen tot langdurige beraadslagingen aanleiding gaf (4). Munster en Nieuwburg voegden zich als nieuwe leden bij de gealli eerden, die voor subsidie van Spanje en de Republiek in aanmerking kwamen. Bisschop Christoffel Bernard van Galen verschoof de ratifi catie van het met Munster tot stand gekomen tractaat, zoodat men hem verdacht weder van partij te willen veranderen; de fout lag echter in (1) Res. S.G. 2, 16, 18, 19, 2628 Mei, 4, 6, 22, 25 Juni, 3 Augustus, Seer. Res. S.G. 27 Augustus 1676. (2) Res. S.G. 15 Januari, 4 April, Res. R. v. St. 18 Maart, 15, 16 Juli 1676. (3) Seer. Res. S.G. 13 Januari, 3 Maart 1676. (4) Seer. Res. S.G. 5, 26 Juni 1676.

NIMH | 1940 | | pagina 72