66 Balfour. Op meesterlijke wijze wist de prins van Oranje den terug tocht over Steenvoorde en Poperdinghe naar Yperen te volbrengen. Nog zes dagen onderhield de hertog van Orleans voeling met het af trekkende leger, om daarna het beleg van St. Omer te hervatten, het welk den 20sten April capituleerde. De prins van Oranje overschreed 16 April het kanaal Gent-Brugge en vestigde het hoofdkwartier te Eecloo, met bedoeling het leger „aldaer eenigen tijd te refraicheren, „omdat de Trouppes niet alleen seer gedevaliseert waren door het „gevecht, maer insonderheyt van de groote marschen en onbegrijpe- „lijcke quade wegen. Hunne Hoog Mogenden vernamen met leedwezen „dat eenige vande militie haer niet naer behooren hebben gecompor- „teert ende mfaemelycken haer post gequiteert, endu dat zij aen „d'andere zijde wederom met blijtschap hebben verstaen, dat andere „seer wel hebben gedaen". De beschuldiging van lafhartigheid betrof meer bijzonder de regimenten Weede van Walenburg en La Yerne. Eerstgenoemd regiment, waarvan de kolonel als commandeur van Grave afwezig was, had zich destijds, bij Seneffe dapper gekweten en bestond thans meerendeels uit nieuw aangeworven manschappen. Negen soldaten, één uit elke der negen compagnieën, werden in de kerk te Sluis door het lot aangewezen om te Eecloo de doodstraf met den koorde te ondergaan. Voor de overigen werd te Sluis „het vaendel „weder over t hooft gewaeyt" en zij „alsoo eerlijck gemaeckt" (1). De Franschen voerden 400 krijgsgevangenen naar Abbeville „de helft „hunner gequest, sieck ende naeckt, ende in seer groote behouftigheyt, „als niet hebbende als broot tot versterckinge ende waeter tot ver- „versinge, seer weynich dienstigh tot versterckinge van de siecken". Te Abbeville en in de andere plaatsen werden „de gevangenen seer „qualijck, ende op een ongehoorde maniere tegen alle humaniteyt ge- „logeert ende getracteert, insonderheyt die geene, die sijn van de ware „christelijcke gereformeerde Religie, als mede die haer, onaengesien „de continuele ernstige ende importune instantien vande Paepsche >jpriesters, tot de Roomsche Catholicque Religie niet en willen „begeven. In Januari 1678 stond koning Lode wijk de uitwisseling volgens een vernieuwd cartel toe; de ontslagenen werden in den zomer te Havre de Grace ingescheept (2). Een groot aantal paarden en veel wapentuig waren verloren gegaan. Holland zond voor 4000 man wapenen, te verrekenen uit de sommen tot de legerlasten; Machado en Pereyra zorgden voor 200 „paerden „recrutes De Prins drong sterk aan op „de noodighe penningen „overmits de desastre het leger overgecomen, sonder geldt de saecken „aldaer niet souden connen werden gehouden buyten confusie". In- ,?r' 2 Januari> 8 Februari, 12 13, 19 April, Res. S.G. 15 Maart, 17 19 April 1677 pamfletten 11486—11491, 11491, 11497, 11499, 11500, 11507—11509, 11566 11568 1678 12 JUli' UaS lo°pende dd' 12 Juli 1677' Rs9- S-G. 26, 27 Januari, 16 Februari

NIMH | 1940 | | pagina 86