c. de terugtocht van III L.K. uit de ingenomen concentratieopstelling om 's-Hertogen- bosch en Oss en van de Brig. B. uit het land van Maas en Waal, zal geschieden in de volgende phasen: ic. terugnemen van het gros van III L.K. achter de Maas met een deel achter de Waal; 2°. terugnemen van het gros van III L.K. achter de Waal; 3°. terugnemen van Brig. B. (met een regiment infanterie en een afdeeling artillerie van VI Div.) over de Waal. Het terugnemen achter de Linge zal eerst op bevel van den C.V. plaats hebben, naarmate de inundatiën vóór de Lingestelling voldoende zullen zijn gesteld. Hier toe is het echter vóór 13 Mei, waarop de terugtocht naar de Vg. H. plaats vond, niet meer gekomen. d. Uitvoering van de 3 phasen: Ad. ie. Uiterlijk in den nacht, volgende op den dag van grensoverschrijding (Dag D) moet III L.K. Noord van de Maas zijn teruggenomen. VI Div. overschrijdt bij Oijen, met ongeveer 2/3 van de sterkte, de Maas. Een regiment infanterie (Reg. inf.) en een afdeeling artillerie (Afd. art.) marcheeren over de brug bij Tiel door tot achter de Waal; een Reg. inf. en een Afd. art. worden achtergelaten aan het Maasvak MaasbommelHeerewaarden, teneinde de Zuidflank van Brig. B. te beveiligen. Dit Reg. inf. en deze Afd. art. treden daarna tijdelijk, totdat de terugtocht over de Waal is volbracht, onder de bevelen van C. -Brig. B. Ongeveer 1/3 van VI Div. gaat over de Maas bij het Wild. V Div. overschrijdt de Maas en de Bergsche Maas bij Hedel en Heusden. Een Reg. inf. en een Afd. art. moeten de Waal bij Zaltbommel overschrijden en het Waalvak tusschen Varik en Opijnen bezetten. De rest van V Div. bezet de Maas en Bergsche Maas in aansluiting aan de Lt. Div. Aldus moet aan het einde van dezen overtocht aan een eventueel opdringenden vijand weerstand kunnen worden geboden aan de Maas, zoowel in het Land van Maas en Waal als in de Bommel erwaard, met (als verbinding) het bezette Waal vak Varik Opijnen. De mate van bezetting houdt verband met aanwezigheid van vijand op den Zuidoever van Maas en Bergsche Maas. Ad. 2e. In den nacht van D 1 op D -f 2 wordt het gedeelte van III L.K., dat zich West van Rossum bevindt, achter de Waal teruggenomen. Ad. 3'". Het teruggaan van Brig. B. (met de troepen van VI Div.) wordt afzonderlijk bevolen. De mogelijkheid bestaat, dat zulks gelijktijdig plaats vindt met den terugtocht als bedoeld onder ad. 21'. Zooals reeds is vermeld, mochten de onderdeelen van deze terugtochtsplannen van tevoren niet op de hoogte worden gesteld. Daardoor had alleen de legerkorpscommandant de door hem uit te vaardigen bevelen kunnen voorbereiden, doch voor de uitvoering van den terugtocht moesten de marschbevelen door de ondercommandanten nog worden gemaakt. C.- Brig. B. had den terugtocht voorbereid in een ontwerp-terugtochtsbevel, waarin echter tal van details eerst konden worden geregeld, wanneer na het uitbreken van den oorlog het optreden van den vijand zich teekende. Uiteraard konden bij de brigade de ondercommandanten ook geen nadere bevelen voorbereiden. Bekn. Overz. Krijgsverrichtingen Kon. Landmacht 6 8l

NIMH | 1940 | | pagina 101