aldaar onder de bevelen van C. Vg. H. treden, teneinde zoo noodig te worden ingezet voor bezetting van het Merwede-front van Gorinchem tot Dordrecht. Een regiment wielrijders moet zoo spoedig mogelijk naar Gorinchem." Bij den staf der Lt. Div. zijn de woorden „zoo noodig" niet ontvangen, dan wel over het hoofd gezien. Dientengevolge deed C. Lt. Div. den ondercommandanten nieuwe marsch- doelen toekomen en deed bevelen uitgeven voor de bezetting van het Merwede-vak. Het gevolg hiervan was, dat, toen onmiddellijk na aankomst in het gebied Noord van de Merwede, de Lt. Div. een nieuwe opdracht ontving, eenige onderdeden reeds bezig waren de stelling langs de Merwede in te nemen, waardoor de opmarsch om deze nieuwe opdracht uit te voeren werd vertraagd. Niettegenstaande al deze wijzigingen en de wrijvingen, welke daardoor gedurende den marsch ontstonden, kwamen de onderdeden van de Lt. Div. wonder boven wonder zonder veel kleerscheuren, zij het wel met vertraging, ten Noorden van de groote rivieren aan, waar vele onderdeelen, ingevolge de bevelen voor het stelling nemen achter de Merwede, de hun toegewezen verdedigingssectoren gingen bezetten. Zij waren daar nog maar amper mede bezig, terwijl andere onderdeelen nog in opmarsch waren, toen de Lt. Div. reeds weer een nieuwe opdracht van C. Vg. H. ontving, nl. om den bij Waalhaven uit de lucht gelanden vijand aan te vallen. Op deze onderneming zal straks bij hoofdstuk V nader worden teruggekomen. 2. Het optreden van de lichte troepen voor de stellingen. a. Indeeling en opdrachten der lichte troepen zie schetsen Nrs. VI en VII). 1. Indeeling. Op 10 Mei was de indeeling der vóór de stellingen optredende lichte troepen als volgt: Bij Brig. B.: 3-4 Regiment huzaren (3-4 R.H.). Bij Brig. A.: 6-1 Regiment huzaren (6-1 R.H.). Bij II L.K.: 4 R.K., bestaande uit den staf, vijf eskadrons (1, 2, 4, 5, 6-4 R.H.), het mitrailleureskadron, het eskadron pantserafweergeschut, de sectie mortieren van 8 en de 20 sectie (verouderde) pantserwagens. Het regiment was versterkt met 2-3 R.H. en twee pelotons van het 2° Eskadron pantserwagens (3, 4-2 E. Paw.). Bereden waren 1, 2-4 R.H. en 2-3 R.H. Bij IV L.K.: 1 R.H., bestaande uit den staf, vijf eskadrons (1, 2, 3, 4, 5-1 R.H.), het mitrailleureskadron, het eskadron pantserafweergeschut, de sectie mortieren van 8 en de 4e sectie (verouderde) pantserwagens. Het regiment was versterkt met 1-3 R.H. en het 2e Eskadron pantserwagens (min 2 pelotons). Bereden waren 1, 2-1 R.H. en 1-3 R.H. 5 R.H., bestaande uit den staf, vier eskadrons (1, 2, 3, 4-5 R.H.), het mitrailleureskadron en de rijdende batterij van 6 veld, bestaande uit 8 stukken. Geheel bereden. 2. Opdrachten. Bij Brig. B kreeg 3-4 R.H. een taak te vervullen bij den terugtocht der brigade over de Waal, welke meebracht, dat drie pelotons zich moesten begeven naar den C.- Groep 84

NIMH | 1940 | | pagina 104