Noorden beveiligde, tengevolge van den ongunstigen waterstand van den Rijn, waardoor onvoldoende water kon worden ingelaten, lager was dan in den voorafgaanden winter en het voorjaar. In verband hiermede was de Zuidgrens van de inundatie teruggeloopen tot Noord van „Kruiponder" en stond ook in de tankgracht weinig water, waardoor deze gracht veel van zijn waarde als hindernis inboette. Het gemaal, dat de inundatie onafhanke lijk van den stand van den Rijn zou maken, moest namelijk nog worden gebouwd. Tengevolge van werkzaamheden, verband houdende met het stellen van de inundatie voor de Grebbeberg, waren enkele gevechtsopstellingen gedeeltelijk afgebroken en werd de vuuruitwerking van de wapenen in en kort achter de frontlijn belemmerd door aanwezige aardhoopen, directiekeeten, e.d. Na deze korte verklaring, welke wij vermeenen aan de eer van de troepen op den Grebbe berg verschuldigd te zijn, zal eerst, in enkele groote lijnen, een uiteenzetting van het verloop van den strijd worden gegeven, om daarna de verschillende gevechtshandelingen in hun onderlinge samenhang nader te beschrijven. Hierbij zal hoofdzakelijk IV Div., in welker gebied de strijd voornamelijk woedde, in beschouwing worden genomen. 2. Kort overzicht van den strijd om den grebbeberg (zie schets Nr. vin). De Duitsche aanval richtte zich in hoofdzaak tegen IV Div. en voornamelijk tegen het verdedigingsvak van 8 R.I., het aan den Rijn grenzend regimentsvak, waarin de Grebbe berg is gelegen. Tegen den Grebbe berg zijn daadwer kelijk ingezet de S.S. Standarte „Der Führer" en onder - deelen van 207 Div. Op den nen Mei, tegen ongeveer i7.30waren de voor posten van 8 R.I. door den vijand te ruggeworpen. De aanval werd op 12 Mei onmid- dellij k doorgezet op dehoofdweerstands- strook (hws.) in het terrein van IV Div., waarbij het den Duitschers gelukte tegen ongeveer 14.00 bij de onvolledig vernielde Grebbesluis over de Grift (of Grebbe) door te dringen. Zij wisten zich langs den diep ingesneden hollen weg, welke weg door geen vuurwapenen in de zone der vóórcompagnieën werd bestreken, noch van een versperring was voorzien, naar voren te werken en zich naar het Noorden enZuiden uit te breiden. Deze aanval 88 Holl» w«q Grebbesluis en holle weg, waar de Duitschers doordrongen.

NIMH | 1940 | | pagina 108