eens ter beschikking van C.- IV Div. en gaf hij opdracht een solide afgrendeling tegen den vijandelijken opmarsch te maken in de lijn: spoorbaan van den Rijn tot kilometerpaal 25 Achterberg stoplijn van 19 R.I. Eerst wanneer deze lijn vast in onze handen zou zijn, zou door andere troepen deze worden doorschreden en door een tegenaanval de vijand weer van den Grebbeberg worden afgeworpen. 2e. door den C.V. Behalve enkele andere bevelen ter aantrekking van nieuwe troepen, gaf de C.V. te 15.30 aan C.- II Div. persoonlijk telefonisch het volgende bevel: Vijand is bij Grebbeberg in de hoofdweerstandsstrook doorgedrongen, doch heeft de spoorlijn niet overschreden. Brig. B. wordt langs den weg Amerongen—Rhenen ingezet. C.- II Div., moet met de beschikbare reserves een tegenaanval doen1). C.- 22 R.I. en C.- xo R.I. moeten ieder het bevel over één der beide bataljons voeren, teneinde zekerheid te hebben, dat met den meesten impuls de vijand uit de hoofd weerstandsstrook wordt geworpen. Den aanval te doen plaats hebben tusschen de spoorbaan en de inundatie met as van beweging evenwijdig aan de spoorbaan. De aanval moet worden gesteund door 1-4 R.A. en II-4 R.A. Er moet worden samen gewerkt met de troepen, die uit de richting Amerongen oprukken. C.- II Div. krijgt tevens C.- IV Div. en C.- Brig.B onder zijn bevel. Hiermede greep de C.V. rechtstreeks in de bevelvoering van II L.K. in en doorkruiste daarmede reeds door dien legerkorpscommandant genomen maatregelen, waardoor ver warring zou kunnen ontstaan. Toen dit dan ook inderdaad later dreigde te geschieden, heeft de legerkorpscommandant, als verantwoordelijk commandant ter plaatse, te 17.10 de bevelen van den C.V. gewijzigd. Deze autoriteit, daaromtrent ingelicht, heeft zich daarbij neergelegd. Reeds in den loop van den dag waren bij den staf van het legerkorps berichten binnen gekomen, dat veel soldaten eigenmachtig hun stellingen verlieten en in Westelijke richting terugtrokken, hetgeen den legerkorpscommandant aanleiding gaf, niet alleen bevelen te geven dit met alle middelen tegen te gaan, doch zich ook naar voren te begeven om zich persoonlijk van een en ander op de hoogte te stellen en zijn onder commandant en moed in te spreken. Tevens werd de bij zijn staf ingedeeld? kapitein der Koninklijke marechaussee met al zijn beschikbaar personeel te ongeveer 16.00 naar den Grebbeberg gezonden, met opdracht, de troepen, die een tegenstoot moesten uitvoeren, te inspireeren en tot krachtig aanvallen aan te zetten. Genoemde officier moest tevens tot eiken prijs paal en perk stellen aan het herhaaldelijk gemelde terugwijken en vluchten van eigen troepen; de spoorweg in Rhenen mocht door vriend noch vijand in westelijke richting worden overschreden. c. Kort overzicht van de uitvoering van de door C.-IV Div. gegeven bevelen. III-11 R.I., sterk i7a tirailleurcompagnie en een sectie zware mitrailleurs, was zonder verliezen tot kort achter de stoplijn opgerukt, waar de bataljonscommandant een uitgangs stelling deed innemen, teneinde van daaruit de stoplijn te bezetten. Kort na het bezetten 94 b Beschikbaar of los te maken bleken II-n R.I., toen nog te Vacantiekolonie, en I-20 R.I. te Woudenberg.

NIMH | 1940 | | pagina 118