naar de Vg.H. en die van III L.K. en de Lt.Div., op 10 Mei, bij dag over de groote rivieren, waarbij uiteraard belangrijke doelen voor vliegtuigaanvallen werden geboden, nagenoeg niet uit de lucht werden gehinderd. Hoe het ook zij, het V.Lr. bereikte vrijwel Zonder verliezen het O. front van de Vg.H. Op 14 Mei, na den terugtocht naar het O. front van de Vg.H., werd C.-II Div. tijdelijk met het commando van II L.K. belast. De globale indeeling van het V.Lr. in het O. front van de Vg.H. is aangegeven op schets Nr. XIV, waarnaar kortheidshalve moge worden verwezen. Velen van onze terugtrekkende militairen zullen zich nog smartelijk herinneren, welk een desillusie het voor hen was, bij hun aankomst in de Vesting Holland te moeten ont waren, dat de versterking van die stelling nog bij lange na niet gereed was en dat ook de inundatiën van oudsher de groote afstootende kracht van deze stelling nog verre van volledig waren gesteld. Het is dan ook aan geen twijfel onderhevig, dat onze teruggetrokken troepen, wier moreel door dien terugtocht sterk was gedaald, niet meer in staat geacht mochten worden aan een aanval op deze, onvoldoend versterkte, nog niet door een aaneengesloten breede water vlakte gedekte, linie weerstand te kunnen bieden. Slechts in de Groep Merwede, bezuiden de Linge, waren, zooals hiervoor reeds is vermeld, de inundatiën op voorloopig peil gebracht, dat wil zeggen, dat aldaar in het alge meen het terrein ge ïnundeerd was tot zoodanige peilen, dat de voornaamste wegen, ten bate van aan- en afvoer van de buiten de Vg.H. staande troepen, droog bleven. Met den waterinlaat in dit gebied was op 15 April een aan vang gemaakt, zoo dat de gewenschte peilen op 10 Mei reeds gedurende ruim 3 weken be reikt waren. Te ïo.30 op 10 Mei 1940 werd door den O.L.Z. bevolen deze inundatie te verhoogen tot volledig peil, voor Zoover de terugtocht van de Lichte Divisie dit zou toelaten. Aan den aandrang van het Hoofd van den Inundatiedienst der Vg.H. om op de rest van het Oostfront tot inundeeren tot voorloopig peil over te gaan, werd geen gevolg gegeven. Eerst op 13 Mei te 17.35 verleende het A.H.K. aan het Hoofd van den Inundatie- FotoP. A. Verheul, 's-Gravenhage. De militaire begraafplaats op den Grebbeberg. 101

NIMH | 1940 | | pagina 125