waren, moest er van worden afgezien, grootere bedragen voor de Vg.H. beschikbaar te stellen. Nadat de beslissing was gevallen, dat de hardnekkige verdediging zou worden gevoerd in de Grebbestelling, werd boven de hiervorengenoemde som van 14.000.000.voor de bevestiging van het O. front nog slechts een bedrag van 3.000.000.uitgetrokken. Hier uit moest de voltooiing van den eenmaal aangevangen bouw van betonnen afwachtings- dekkingen en gietstalen koepels worden bekostigd. Noodgedwongen moest de uitvoering van andere, hetzij reeds in aanbouw zijnde of ontworpen, werken, worden stopgezet. Uiter aard was het O. front op 14 Mei 1940, toen het V.Lr. er op was teruggetrokken, dan ook nog geenszins afgewerkt en geschikt om daarin een hardnekkige verdediging te voeren. In verband met de na de wisseling in het opperbevel gewijzigde inzichten in de landsverdediging, was een sterke veiligheidsbezetting van het O. front nadien niet meer urgent. Zooals reeds op blz. 23 is aangegeven, werd in April 1940 het gros van de veiligheids bezetting van het O. front naar het Z. front, het Lingefront en de Grebbestelling verplaatst, tengevolge waarvan het O. front nagenoeg van troepen werd ontbloot. Op 9 Mei 1940 bestond de totale bezetting, kleinere eenheden buiten beschouwing gelaten, dan ook nog slechts uit acht bataljons infanterie, een regiment artillerie van 12 l.st. en twee afdeelingen verouderde artillerie. In de Groep Merwede, welke deel zou uitmaken van de stelling, waarin de hoofdver dediging zou worden gevoerd, was in April een aanvang gemaakt met het stellen van de inundatiën. De verdeeling van de troepen over de fronten is aangegeven op schets Nr. I. B. DE KRIJGSVERRICHTINGEN OP HET ZUIDFRONT VAN DE VESTING HOLLAND. 1. Inleiding (zie schets Nr. xv). a. Het beloop van het Z- front. Het Z. front strekte zich uit van Brielle over Hellevoetsluis, vanwaar het in Oostelijke richting den Noordelijken oever van het Haringvliet, het Hollandsch Diep en de Nieuwe Merwede volgde tot Kop van 't Land, waar het aansloot bij het O. front van de Vg.H. Op het eiland Voorne, West van den straatweg BrielleHellevoetsluis, was een inundatie voorbereid; verder werd het front gedekt door de bovengenoemde waterhindernissen. Slechts op één punt bestond een toegangsweg, nl. bij Willemsdorp, waar de spoor- en de verkeersbrug de beide oevers van het Hollandsch Diep verbonden. Van nature was het Z. front dus zeer sterk. b. De bezetting en de bevelsverhoudingen. In April 1940 verkreeg het Z. front, zooals reeds op blz. 24 is aangegeven, een sterkere bezetting, waarvoor de noodige troepen aan het O. front werden onttrokken. Gelijktijdig werd de bevelvoering op het front gewijzigd. Het frontcommando werd als zoodanig opgeheven en een verandering gebracht in de begrenzing van de toenmalige Groepen Hellevoetsluis en Numansdorp, welke sindsdien resp. Spui en Kil werden ge- 106

NIMH | 1940 | | pagina 130