Deze compagnie had minder succes gehad. Twee sectiën sprongen te 5.00 af Zuid van Dordrecht; de 3 Sectie, welke waarschijnlijk den strijd heeft aangebonden met het perso neel van 86 en 85 Pel. Lu. Mitr., sprong Noord van de bruggen nabij Zwijndrecht. De Zuid van Dordrecht gelande sectiën kwamen kort na het springen onder infanterievuur. De compagniescommandant sneuvelde na den sprong, waarna het commando over de compagnie werd overgenomen door een jonge tweede-luitenant. C.-ie Depotcompagnie pontonniers zond op eigen initiatief een detachement uit, om deze landende valscherm jagers onschadelijk te maken. Onder de energieke leiding van zijn commandant gelukte het aan dit detachement, in samenwerking met een sectie van de i4e Compagnie pioniers (zie hiervoor) en een afdeeling van de 2e Depotcompagnie pontonniers niet alleen infiltratie in de wijk Krispijn te beletten, doch ook een aantal valschermjagers in of nabij het park „Weizicht" buiten gevecht te stellen of gevangen te nemen en het terrein van valscherm jagers te zuiveren. Zoo was deze compagnie nagenoeg uitgeschakeld. Slechts een oudere onderofficier wist met eenige valschermjagers tot de bruggen door te dringen en deze te bezetten. Het garnizoen van Dordrecht had intusschen de stad in staat van tegenweer gebracht. 3. De tegenmaatregelen op 10 en ii mei. a. De eerste tegenmaatregelen in de Groepen Kil en Spui. In den vroegen morgen van 10 Mei werd door C.Vg.H. aan de Groepscommandanten de hoogste strijdvaardigheid bevolen. Op last van C.-Groep Spui sloot een detachement de brug over de Oude Maas bij Spijkenisse af. C.-Groep Kil had, zooals wij reeds hiervoor zagen, C.-2-III-34 R.I. opgedragen Amstelwijck te ontzetten. Het lot van deze compagnie is reeds uit het voorgaande bekend. De Artilleriecommandant Groep Kil ontving opdracht om vuur te doen brengen op de Noordelijke uitgangen van Willemsdorp en bezuiden Amstelwijck, om het oprukken van valschermjagers naar dat buiten te verhinderen. Een aan C.Vg.H. gedaan voorstel, om de bruggen bij Willemsdorp met artillerievuur te ver nielen, werd, nadat laatstgenoemde autoriteit de beslissing van den O.L.Z. had ingeroepen, afgewezen. Bij het ter kennis brengen van deze beslissing ontving C.-Groep Kil tevens opdracht de bruggen niet te doen beschadigen. Teneinde het verkeer over deze bruggen evenwel toch te belemmeren, werden door de artillerie afsluitingsvuren op de Zuidelijke en Noorde lijke landhoofden afgegeven. Tegen eventueele pogingen om de Kil te overschrijden, werd de Westelijke Kil-oever bezet. Daarvoor aangewezen onderdeelen werden samen getrokken op die punten, waar een overgang kon worden verwacht, in het bijzonder te 's-Gravendeel. b. De strijd om Dordrecht en in de omgeving van die stad zie schets Nr. XVIII). Tot het versterken van het garnizoen Dordrecht, in het bijzonder met automatische wapenen het garnizoen Dordrecht beschikte slechts over acht mitrailleurs en toevallig twee stukken pantserafweergeschut werd een gedeelte van het detachement der 3e Compagnie torpedisten „Biesbosch" (sterk 80 man met tien zware mitrailleurs), be- hoorende tot de bezetting van de Groep Merwede, ter beschikking van den kantonnements- commandant Dordrecht gesteld. 113 Bekn. Overz. Krijgsverrichtingen Kon. Landmacht 8

NIMH | 1940 | | pagina 137