-■ 1' Wtw - bjiTfin 17.00, van C. Vg.H. de opdracht bij Alblasserdam de Noord te overschrijden, de Duitsche troepen op IJsselmonde aan te vallen en zich in het bezit te stellen van het vliegveld Waal haven. Na overschrijding van de Noord moest een bataljon zich naar Dordrecht begeven, waar het onder de bevelen zou komen van den kantonnementscommandant. Op het tijdstip van ontvangst van het bevel van C. Vg.H., waren, zooals we in het voor gaande hoofdstuk hebben gezien, deelen van de Lt.Div. reeds bezig het Merwedefront te bezetten, zoodat de troepen weder moesten worden verzameld en kostbare tijd verloren ging, alvorens de bevolen operatie kon worden ingezet. Eén bataljon (II-1 R.W.) was toen nog niet beschikbaar. Ter uitvoering van de opdracht zou de Lt.Div. in twee marschgroepen oprukken; de rechter marschgroep was samengesteld uit i R.W. met een afdeeling van het Korps rijdende artillerie (K.R.A.), terwijl de linker marschgroep was gevormd door 2 R.W. en eveneens een afdeeling van het Korps rijdende artillerie. Na het passeeren van de brug bij Alblasser dam zou III-2 R.W. afbuigen naar Dordrecht. Te ongeveer 21.00 begaf C. Lt.Div. zich, vergezeld van den chef en adjunct-chef van zijn staf, naar de brug bij Alblasserdam, waarvan de klep bleek te zijn opgedraaid. Van een veld wachter vernam hij, dat Duitsche troe pen, ter sterkte van 2 a 300 man, in den namiddag denWest- oever van de Noord, ter weerszijden van de brug, zoo ook de uiterwaarden, zou den hebben bezet en dat zij in hetland- hoofd springmidde len zouden hebben aangebracht. Blijkens kort daarna door den brugwachter ver strekte inlichtingen welke, naar thans bekend is, meer in overeenstemming met de feiten waren was 's vijands werkelijke sterkte in dit stadium veel geringer. Omstreeks 17.30 toch bevond zich een auto met eenige Duitsche militairen bij de brug, welke, na aanvankelijk te zijn weggereden, te 18.30 terugkeerde. Intusschen waren de voorste afdeelingen van III-2 R.W. het bataljon, dat naar Dord recht zou afbuigen genaderd. In verband met hetgeen hem toen was medegedeeld, droeg C. Lt.Div. den commandant van dat bataljon op om zich niet over de brug bij Alblas serdam en Zwijndrecht, doch over het Papendrechtsche veer naar Dordrecht te begeven. Uit de door den brugwachter genoemde tijdstippen ongeveer 17.30 en 18.30 - om- 116 Klop. De brug over de Noord bij Alblasserdam, gezien van het Oosten uit.

NIMH | 1940 | | pagina 140