De grootste der door C.Vg.H. aangezette acties tegen Waalhaven, waar in den rug van het Z.front voortdurend nieuwe troepen landden, was hiermede gestaakt. Bij de beoor deeling van de mislukte operatie moet in het oog worden gehouden, dat de Lt.Div. onder ongunstige omstandigheden streed. Pantserwagens om de brug te forceeren ontbraken, eveneens luchtdoelbestrijdingsmiddelen. Niettemin had, ook na het in den avond van ió Mei door C.Lt.Div. genomen besluit, om de aankomst van het gros en de overgangs middelen af te wachten, de overgang nog met succes kunnen plaats hebben, indien deze met kracht ware aangepakt. Had men bij de linker marschgroep, die nog gebruik kon maken van het duister, niet enkele patrouilles, doch met de beschikbare en aanwezige middelen zooveel mogelijk troepen naar den overkant gebracht, dan zou het wellicht nog zijn gelukt bij het aanbreken van den dag de Duitsche brugbezetting te verdrijven. Ook de artillerie, wier steun de commandant van de linker marschgroep niet gewenscht vond, in verband met den korten afstand van de op den Westelijken oever overgezette patrouilles tot de vijandelijke weerstandsnesten, had met haar vuur moeten medewerken. d. De opmarsch van 3 G.B. naar Waalhaven zie schets Nr. XIX). Zooals reeds op blz. 107 is vermeld, zou in geval van een agressie uit het Oosten, het bruggenhoofd rondom Willemstad worden bezet door 3 G.B., welk bataljon, Zuid en Zuidwest van Roosendaal, was belast met de bewaking van de Nederlandsch-Belgische grens. Nadat in den ochtend van 10 Mei, d; 5-°°> de voorbereide vernielingen langs de Zuidgrens waren uitgevoerd, marcheerde dit bataljon, dat o.a. bestond uit vier tirailleur compagnieën, twee sectiën zware mitrailleurs, één sectie mortieren van 8 en twee sectiën pantserafweergeschut, af naar Willemstad, waar het onder de bevelen kwam van C. Groep Spui. Kort na aankomst aldaar werd 3 G.B. echter ter beschikking gesteld van C.-Groep Kil. C. Vg.H. had nl. besloten om, behalve de Lt.Div., ook 3 G.B. in te zetten ter herovering van Waalhaven en wel door een stoot uit het Zuiden over de Oude Maas. Ingevolge bevelen van C.-Groep Kil overschreed het bataljon bij Willemstad het Kollandsch Diep en mar cheerde vandaar, nadat het gros door de geringe capaciteit der overgangsmiddelen eerst omstreeks 18.30 was overgezet, in verschillende colonnes, te voet, per rijwiel en op auto's naar de Oude Maas: nl. 4-3 G.B. naar Puttershoek, 3-3 G.B. naar de hefbrug bij Barendrechtsche veer en 1, 2-3 G.B. naar Goidschalxoord. Van hier moest de linker groep van beide laatstgenoemde compagnieën oprukken naar kilometerpaal 1 Zuidwest van het vliegpark Waalhaven en zich daar gereedstellen voor den aanval. 1-3 G.B., vervoerd op auto's, bereikte Goidschalxoord tusschen 22.00 en 23.00; 2-3 G.B., dat te voet marcheerde, kwam daar eerst omstreeks 2.30 aan. Ondanks de aan C.-1-3 G.B. gegeven opdracht, ook indien de 20 Compagnie nog niet zou zijn aan gekomen zonder deze compagnie den opmarsch benoorden de Oude Maas voort te zetten, ving de overtocht over deze rivier eerst in den nacht van 10/11 Mei tusschen 3.30 en 4.30 aan. Omstreeks 6.00 waren beide compagnieën overgezet. C.-2-3 G.B., wiens compagnie de linkerflank van de groep zou beveiligen tegen een mogelijk vijandelijk optreden uit de omgeving van Rhoon, marcheerde kort daarop af. Zonder weerstand te ondervinden rukte dit onderdeel op tot ongeveer 2 km Zuid van Waalhaven, toen het door C.-1-3 G.B. werd teruggeroepen. Laatstgenoemde commandant had ook thans 118

NIMH | 1940 | | pagina 142