b. Het bruggenhoofd Willemstad. Zooals reeds op blz. 65 is aangegeven, had een gedeelte van de bezetting van het brug genhoofd Willemstad, nabij Dintelsas, den linkervleugel van de door de Franschen e- trokken stelling langs de Dintel bezet. Hierdoor werd de toch reeds zwakke bezetting van Willemstad teruggebracht tot een detachement ter sterkte van ongeveer een compagnie. uitwerking; de brug werd wel beschadigd, doch geenszins onbruikbaar gemaakt. Ook een op dien dag door Nederlandsche vliegtuigen ondernomen poging, om de verkeers- brug te vernielen, had geen succes. Op 13 Mei nam het wederzijdsch mitrailleur- en mortiervuur aan het Kilfront in hevig heid toe; de vijand bracht bovendien artillerie in het gevecht. Het door 4-3 G.B. bezette bruggenhoofd Wieldrecht, waaruit troepen van de Groep Kil zouden oprukken om op 13 Mei de actie van de Oostelijke gevechtsgroep der Lt.Div. op het Eiland van Dordrecht te steunen, werd in den namiddag van dien dag door pantser wagens uiteengeslagen. Deze wagens openden met hun geschut een hevig artillerievuur op 's-Gravendeel, in het bijzonder op de voor waarnemingspost in aanmerking komende punten o.a. de Watertoren en de Protestant- sche kerk. Dit artillerievuur veroorzaakte een paniek en had, ook omdat de vijand bezuiden „De Wacht" gelegen aan de Dordsche Kil, Zuid van 's-Gravendeel er in geslaagd was, de Kil over te steken, een terugvloeien van de verdedigers tengevolge. Niettemin gelukte het den toestand op het naar het Oosten gekeerde front te consolideeren. Bij het Barendrechtsche Veer slaagde de vijand er in, hoewel een voorafgegane aanval met pantserwagens werd afgeslagen, de hef- brug, zoomede de Oude Maas bewesten die brug, te overschrijden. Aangezien hierdoor een vijandelijk optreden in den rug van de zwakke bezetting van de Groep Kil mogelijk werd, was een terugtocht achter het Spui onvermijdelijk geworden. Deze terugtocht nam in den vroegen morgen van 14 Mei een aanvang. In den avond van dien dag had het gros der troepen de opgegeven marschdoelen bewesten het Spui bereikt; tot een bezetting van deze stelling door de troepen van de Groepen Kil en Spui, welke laatste onder bevelen van C.-Groep Kil waren gesteld, is het tengevolge van de capitulatie niet meer gekomen. De watertoren Kilwaterleiding te 's=Graven- deel, na de beschieting door het 10 cm geschut van de ge Pantserdivisie in den namiddag van 13 Mei. 128

NIMH | 1940 | | pagina 152